Zkratka LAVH značí laparoskopicky asistovanou vaginální hysterektomii. Stránka odpoví na nejčastější otázky žen související s operačním odstraněním dělohy touto metodou. Cílem je srozumitelnou a stručnou formou podat informace o předoperační přípravě, průběhu operace, časném i pozdním pooperačním období. Stránka se věnuje také možným pooperačním komplikacím.
______
Trocha anatomie a teorie
• Děloha, velikost dělohy a její vlastnosti
Vaječníky jsou ovoidní orgány, které nejen vytvářejí vajíčka, ale hlavně hormony, které jsou zodpovědné za sekundární pohlavní znaky a menstruační cyklus.
• Hysterektomie - definice, vysvětlení, indikace (důvody pro odstranění dělohy)
- nepravidelné nebo silné krvácení nereagující na podávání léků,
- nezhoubné nádory děložní svaloviny – myomy,
- sestup dělohy,
- přednádorové a nádorové změny čípku děložního.
- neudržení moči, pro
- cystické a nádorové změny vaječníků či
- endometriózu (onemocnění charakterizované přítomností sliznice děložní mimo dělohu).
Předoperační vyšetření před LAVH
Doplňkové vyšetřovací metody mají ukázat poměry v pánvi před operací. Nejčastěji je prováděn ultrazvuk. Ve zvláštních případech cystoskopie (zobrazení vnitřku močového měchýře optikou zavedenou močovou trubicí), magnetická rezonance nebo počítačová tomografie.
Co si s sebou vzít do nemocníce před hysterektomií, operačním odstraněním dělohy
Vedle toaletních potřeb je vhodné si zabalit košili, župan a přezůvky. Toaletní papír a vložky pro pooperační období bývají většinou v nemocnici k dispozici.
Předoperační příprava
Den před operací
U výkonů s předpokládanou operací na střevech je příprava dvoudenní. Před náročnějšími operacemi je zajišťován přístup do krevního řečiště cestou podklíčkové vény.
V oblasti, kde se bude operovat, je oholeno ochlupení. Dobrý spánek pacientky v předvečer operace je obvykle podpořen podáním léků (sedativa nebo trankvilizéry).
Před operací je také většinou v předvečer zahájena aplikace podkožních injekcí snižující riziko nadměrného srážení krve (tromboembolická nemoc).
Den operace
Hysterektomie, odstranění dělohy - postup operace krok po kroku
Podle rozsahu operace lze hovořit o těchto typech:
- hysterektomie prostá – odstraněna je pouze děloha
- hysterektomie s adnexektomií – odstraněna je nejen děloha, ale i vejcovod a vaječník na jedné nebo obou stranách
- hysterektomie radikální – odstraněna je děloha a současně i vazivové struktury, které jí v pánvi drží
Typy hysterektomií dle přístupu:
Abdominální
přístup k děloze je přes břišní stěnu ze svislého řezu ve střední čáře nebo příčného řezu nad sponou stydkou. Je vyhrazen pro případy výrazně zvětšené dělohy, pacientky s úzkou pochvou, pacientky s rizikem četných srůstů v malé pánvi a pro nádory vaječníku.
Po proniknutí břišní stěnou jsou přerušeny všechny vazy udržující dělohu a případně i vaječníky v malé pánvi se zvláštním zřetelem na pečlivé podvázání děložních cév a opatrností k průběhu močovodu, který v bázi těchto vazů prochází. Na přední stěně je na děloze zavěšen močový měchýř, který musí být sesunut. Následuje protnutí pochvy v oblasti úponu na dělohu. Pochva je poté zašita a zavěšena na vazy, které dříve držely dělohu, aby nedocházelo k jejímu sestupu a měla stále svůj původní sklon.
Vaginální - děloha je odstraněna pochvou. Je ideální pro menší dělohy a pokud není plánováno odstranění vaječníků. Pochva je kolem čípku odříznuta. Vzadu operatér proniká mezi dělohu a konečník a vpředu mezi dělohu a močový měchýř. Poté postupuje těsně při děloze a protíná vazy držící dělohu v malé pánvi včetně děložních cév. Na závěr je oboustranně přerušen vejcovod. Po odstranění dělohy je pochva uzavřena stehem a zavěšena na konce ponechaných vazů děložních.
Laparoskopická a laparovaginální
Je kombinací laparoskopie různého rozsahu s vaginálním odstraněním dělohy. Vhodná je tato operace pro ženy s menší dělohou, kde chceme bezpečně uvolnit vaječníky. Nejčastější je laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie (LAVH).
Do břišní dutiny vstupuje operatér pomocí trubkovitých nástrojů silných 10 nebo 5 mm nejčastěji z pupeční jizvy a dalších 3 míst v dolní části břicha. Pod kontrolou zraku pomocí tenkých nástrojů je možno uvolnit vaječníky eventuelně vazy děložní. Poté lze operaci dokončit z oblasti pochvy. Nebo vše provést laparoskopicky, včetně zašití pochvy.
Pooperační období
Stehy v pochvě se ponechávají. Stehy na kůži břicha se buď vstřebají nebo se odstraňují většinou 7. pooperační den. Na jednotce intenzivní péče nebývá zvykem přijímat návštěvy pro charakter pracoviště a riziko infekce. Druhý den se pacientky přesouvají na pooperační oddělení, kde již vstávají a jejich stav se rychle vrací k normálu. Domů odchází 3. – 5. den po laparoskopické či vaginální hysterektomii a 6. – 10. den po abdominální hysterektomii.
Komplikace LAVH
Při operaci
Pro všechny operace je společné vzácné riziko otlaku nervů končetin na operačním stole. Následné poruchy citlivosti a hybnosti ustupují během několika týdnů po operaci. Ke komplikacím anesteziologickým patří poruchy dechu a srdečního rytmu a alergie na léky použité při znecitlivění.
Po operaci
Při snížené obranyschopnosti organismu může dojít k infekci operační rány a jejímu špatnému hojení. To lze řešit lokálními obvazy s přídavky hojivých a desinfekčních látek. Špatné hojení vnitřního šití nejčastěji poševního pahýlu se projevuje pooperačními infiltráty, kdy hojení je prodlouženo na několik týdnů.
Vzácně dochází k infekcím močových cest a malé pánve, uzávěrům žil sraženou krví a vzniku píštělí, kdy díky narušení cévního zásobení vznikají spojky mezi pochvou a močovým měchýřem, střevem, močovou trubicí nebo močovodem
Rekonvalescence a návrat do každodenního života
Návrat do práce
Pohlavní život, sex
Vzhledem k tomu, že odstranění dělohy se přímo dotýká pohlavních orgánů ženy, je pochopitelnou a nejčastější obavou žen možnost následného sexuálního života.Samotné odstranění dělohy nemá žádný vliv na pohlavní styk. Je pouze ukončením možnosti mít děti a menstruačního krvácení.
Hrdlo děložní nemá prokazatelně žádnou funkci při pohlavním styku. Pochva zůstává dostatečně prostorná, dlouhá a ani její směr není změněn. Tedy muž nepozná, že žena nemá dělohu. Hlavními místy, která jsou zodpovědná za vnímání styku a následně tedy i za vyvrcholení jsou poštěváček (klitoris) a poševní stěny zejména G bod v přední stěně. Svaly pánevního dna tvoří při styku tak zvanou orgastickou manžetu, ale ani ty nejsou při operaci narušeny.
Umělý přechod (klimakterium)
Často jsou pacientky stavěny před otázku, zda si přejí ponechat či odstranit vaječníky. Vaječníky jsou zdrojem pohlavních hormonů, které brání stárnutí organismu ženy. Ani lékaři nejsou v této otázce zcela jednotní.
K přirozenému vyhasnutí funkce vaječníků dochází průměrně v 49 letech, proto u žen blížících se tomuto věku je většinou doporučováno vaječníky při odstranění dělohy odejmout.
Při potížích z oblasti poševního dyskomfortu či funkce močových cest je možné podávání malé dávky estrogenu vaginálně a to jak samostatně tak v kombinaci s celkovým užíváním.
Při dodržení pravidla individuálního přístupu a časném začátku hormonální léčby převažuje její přínos nad riziky. Hormonální léčbu nelze samozřejmě bez rozmyslu podávat všem ženám. Proto podávání hormonální léčby patří do rukou lékaře.