Dobrý večer, dnes je pondělí 23.12.2024, svátek slaví Vlasta, zítra Adam a Eva.

Léčba fibromyalgie

lecba-fibromyalgie
lecba-fibromyalgie
Lidé, kteří fibromyalgií trpí, popisují své potíže jednou větou: Bolí mě všechno. Dříve by vás lékaři poslali domů s tím, že jste hypochondři, skutečnost je přitom velice vážná. Fibromyalgií trpí více ženy než muži, přičemž mezi 60. a 80. rokem věku tato nemoc postihuje již sedm procent populace. Jedním z faktorů jejího vzniku je stres, a to jak emocionální, tak traumatický, dále kouření a nadváha.
___
___


Fibromyalgií často trpí jeden z rodičů i děti, takže svou roli zde hraje mj. dědičnost. Nemoc však mohou vyvolat (spustit) také infekční onemocnění. Objeví-li se na kůži po kousnutí hmyzem větší zarudnutí, měli byste vyhledat lékaře, aby zjistil, zda jste neonemocněli lymeskou boreliózou, protože i taková "maličkost" může v budoucnu znamenat velký problém.

Kde hledat pomoc?

Typické pro fibromyalgii je, že nemocný má dlouhodobé potíže a odborníci - neurologové, ortopedi, chirurgové - nenacházeji žádnou patologii ani na rentgenových snímcích.  Nezapomeňte, že fibromyalgie se liší od únavového syndromu. Trpíte-li příznaky a projevy fibromyalgie uvedenými na této stránce, obraťte se na specializované oddělení. Mezi odborníky, kteří pečují o fibromyalgiky, patří revmatologové, rehabilitační lékaři a psychiatři.

Léčba fibromyalgie - léky, fyzioterapie, psychoterapie

Fibromyalgie se léčí farmakologickými a nefarmakologickými postupy, které jsou zaměřené na všechny projevy onemocnění - na intenzitu bolesti, depresi, únavu.

Fyzioterapeuti by měli být vyškolení pro práci s fibromyalgiky. Základem péče jsou relaxace, fyzioterarapie a psychologická podpora. Používají se speciální strečinkové a relaxační metody, celotělová vířivka. Pro fibromyalgiky platí zásada, že příliš mnoho cvičení naopak zvyšuje intenzitu bolesti i únavy, proto musí být cvičební jednotka sestavena přísně individuálně.

Psychoterapie je pak založená na vztahu vzájemné spolupráce mezi pacientem a terapeutem a má za cíl definovat problém, odstranit jej, naučit pacienta mít problém pod kontrolou a řešit jej. Výsledkem je změněný postoj pacienta k problémům a změna životní filozofie k lepšímu. Jde o zmírnění pocitu utrpení, zvýšení pocitu pohody a zlepšení sebevědomí. Zakládáme si na důvěře mezi lékařem a pacientem. Rozhodně na takto nemocné lidi nepohlížíme jako na hypochondry, říká vedoucí fyzioterapeutů.



Na tvorbě článku se podíleli:
  • prof. MUDr. Karel Pavelka, ředitel Revmatologického ústavu v Praze
  • Centrum léčebné rehabilitace Revmatologického ústavu - Eva Ištvánková