Zánět dásní se projevuje zarudnutím, zvětšením nebo otokem dásně, bolestí, krvácením a sekrece z gingiválního sulku. Těžší formy mohou postupně přejít v parodontitidu, a vyústit případně až ve vypadnutí zubu. Proto je nutné nemoc včas řešit. Jaké jsou nejčastější otázky a odpovědi pacientů?
___
___
IVA: Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na související téma k zánětu dásní a tím je již prodělaný zánět nervu díky hlubokému kazu s extrakcí u 1 zubu, kanálek je již od prosince 2014 zaplněn, ale zub stále citlivý, lékař mi stále tvrdí, že se s tím tělo srovná, ale přiznám se, že tomu moc nevěřím a nevím jak dále, známá mi doporučovala ať se objednám na stomatologickou chirurgii, kde jsou na toto lépe zařízeni. Já sama s tímto nemám žádné zkušenosti. Co byste mi prosím doporučil? Je to přeci jenom 1 zub a nerada bych, aby od něj případně byly postiženy ostatní zuby. Děkuji moc Iva
ODPOVĚĎ: Je nutné vyhotovit rtg snímek abychom zhodnotili stav tkání kolem kořene. Pokud se zánět zmenšuje není problém. Pokud se tzv. váček zvětšuje je nutné zvolit další terapeutické postupy např. reendodoncie.
Iva: Dobrý den, pane doktore. Zánět dásní se pozná bolestí, otokem a začervenáním dásně? Může "vymizet" bez léčby? Děkuji Vám.
ODPOVĚĎ: Velmi výjimečně vymizí zánět sám od sebe. Nebezpečné jsou vleklé chronické záněty dásní.
S: Dobrý den pane doktore, ráda bych Vám položila dotaz, pravidelně po půl roce chodím na preventivní prohlídky, je mi 42 let, mám všechny zuby své, pouze tři výplně, před měsícem jsem byla na dentální hygieně a bylo mi řečeno, že se mi viklají přední a dolní jedničky, což prý by mohlo být fyziologické říkala sestřička, ale já jsem se tedy řádně vyděsila, co je a co už není norma příp. kde vyšetřit v Praze? O zuby se starám, čistím 2x denně, dásně nekrvácejí. Děkuji sIMONA
ODPOVĚĎ: Můžete mě samozřejmě navštívit v praxi www.avdental.cz. Fyziologické samozřejmě není pokud se zuby viklají. Pokud můžete doneste i RTG snímky od svého zubního lékaře.
ZH: Dobrý den pane doktore je mi 35 let. Před rokem jsem začala navštěvovat dent. hygienistku a změnila lékařku. Obě mi doporučují rovnátka (zuby natěsno u sebe) a poté implantaci (klínové defekty). Jedna 8čka se lehce prořízla, druhá zatím ne. Co mi hrozí, pokud rovnátka nosit nezačnu? Děkuji
ODPOVĚĎ: Pokud je doporučena ortodontická léčba od Vaší zubní lékařky doporučuji navštívit ortodonta. Problém můžete pouze zkonzultovat a svobodně se rozhodnout. Jen pro vysvětlení klínovité defekty se neimplantují.
SS: Dobry den, memu synovi (6let) zacal cca pred mesicem cernat predni zoubek (mlecny - jednicka nahore), o urazu nevime a kaz neni videt. Jake mohou byt priciny, muze byt ovlivnen zub druhy (trvaly). Mohou byt pricinou napr vysoke davky Ibalginu, ktere dostaval? Dekuji S
ODPOVĚĎ: Je to velmi nepravděpodobné. Zuby nezčernají z důvodu analgetik /např. Ibalgin/. Potřebuji Vašeho syna vyšetřit abychom stanovili správnou diagnózu.
K: Pomůže na zánět dásní propolis nebo je lepší šalvěj?
ODPOVĚĎ: Určitě nepomůže! Jedná se spíše o léčitelské metody, které úplně nevidíme rádi. Máme medicínské postupy, které fungují velmi dobře.
Eliska: Ještě bych měla dva dotazy 1. Od malička mám na horní jedničce bílý flíček. O co se jedná a je možnost se toho nějak zbavit, aniž by se zub musel trhat? 2. Syn 2 roky má kompletní mléčný chrup. Před měsícem jsem si všimla, že na spodní čelisti za posledními stoličkami mu rostou další zoubky. Jde o mléčné nebo trvalé zoubky? A nemůže to ovlivnit růst druhých zubů? Děkuji za odpovědi
ODPOVĚĎ: Zub se trhat nebude - je to velká škoda. Může se jednat jen o estetický defekt skloviny. Pokud Vám problém opravdu vadí - můžeme vyhotovit kompozitní výplň nebo fasetu. Otázka k Vašemu synovi. Růst stálých zubů za dočasnými je v dolní čelisti normální. Vyčkejte.
JB: Dobrý den, jaký máte názor na elektrické kartáčky? Je vhodný pro 6 leté dítě, nebo je lepší ruční čištění obyč. kartáčkem? Děkuji.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, doporučujeme mechanický zubní kartáček. Elektrické jsou příliš agresivní. Bohužel čištění zubů nejde moc ulehčit.
E: Dobrý den pane doktore, jsem ráda za Váš názor, že i děti mají používat mezizubní kartáčky, za mě bohužel tato osvěta nebyla a celý život jsem někam spěchala a podle toho bohužel mé zuby vypadají, tak i tak doufám, že ještě nyní zachráním co se ještě dá. Na preventivní prohlídce mi ale zubař, když jsem se ptala, zda používat nitě, mezizubní kartáčky řekl, že u mléčných zubů to nemá cenu, stačí pouze dobrý, hlavně měkký zubní kartáček a až u druhých zubů mám něco řešit. Je někde možno natrénovat dentální hygienu pro dítě? Nikdo mi v tomto nechce poradit. Děkuji. Ester
ODPOVĚĎ: Navštivte naši dentální hygienistku www.avdental.cz. Nás zuby baví a čištění Vás jistě rádi naučíme. Mléčné zuby se také čistí nití. Je to stejné i u stálých zubů.
VS: Dobrý den, je pravda že užívání antibiotik v dětství může poškodit sklovinu pro druhé zuby? Děkuji za odpověď Sochnová
ODPOVĚĎ: Způsobovala to jen TTC antibiotika. Ta se dnes již nepředepisují.
IM: Dobrý den, předem Vám chci vyjadřit poklonu, umite tak přesne a nadšeně hovořito zubech, moc rada Vas sleduni a velmi lituji, že jsem nikoho neslyšela tak poutyvě a nadšeně m, uvit v mém mladí. Mam 62 let a bohužel teđ řešim nasledky sve nedostatečne peče, moc mě to mrzi. Ale takových skvělých jako Vy, pořad neni moc, ale svou vnučku povedu, tak, jak přednašite. Prosim, můj dotaz je asi mimo, ale přesto, neporadil byste mi dle Vašeho nazoru adekvatniho lekaře, ke kteremu bych se mohla obrátit s prosbou o připadnou záchranu svého chrupu pomoci implantatu, bydlim v Ostravě? Děkuji a přeji hodně síly pro Vaši zaslužnou práci pro ostatní. M.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za poklonu. Snad Vás nezklamu. Nejste sama kdo za mnou dojíždí z Ostravy. Udělejte si výlet do Prahy a zkonzultujeme co pro Vás mohu udělat. Zdravím Vás i vnučku MUDr. A. Váňa
Martina: Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na zubní sprchy, jsou potřebné a účinné? Děkuji
ODPOVĚĎ: Zubní sprchy jsou pouze doplňkem. U starších pacientů je někdy doporučujeme po zavedených zubních implantátech. Nejlepší je klasický mechanický zubní kartáček.
VB: Dobrý den, Ráda bych se zeptala na svého otce, je mu 58 let, o své zuby se dosti stará, pravidelně čistí, používá ústní vody… Asi před rokem mu začalo při čištění krvácet z dásní a kývalo se mu několik zubů, které mu následně vypadly. Jak ostatní zuby zachránit? Jakou by jste doporučil léčbu? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ: Určitě doporučím komplexní vstupní vyšetření. Není normální, že Vašemu otci vypadnou zuby pokud se o ně pečlivě staral. Máme parodontologické výkony, které zachraňují zbylé zuby např. augmentace apod.
Linda: Dobrý den, je vhodné čištění zubů po každém jídle? Není to pro zuby horší?
ODPOVĚĎ: Zuby vystačí čistit 2-3x za den. Spíše bych byl opatrný v konzumaci sladkých potravin a nápojů.