Pneumonie (zápal plic), bakteriémie (zaplavení organismu bakteriemi) a meningitida (zánět mozkových plen) jsou závažnými projevy invazivních pneumokokových infekcí, zatímco záněty středního ucha, sinusitidy a opakující se bronchitidy představují neinvazivní projevy pneumokokové infekce.
___
Nevědomě se často prvotním příznakům nevěnuje dostatečná pozornost. Příznaky se totiž zpočátku podobají chřipce, nemocní trpí vysokou teplotou. A bohužel u nás, oproti západním zemím, se odběry při vysokých teplotách s nejasnou příčinou provádějí velmi zřídka, a proto jsou dětem naordinována běžná antibiotika. Účinek se však nedostaví. Naopak, v poslední době narůstá počet pneumokoků, které na antibiotika již nereagují, a léčba se tak prodlužuje.
Z tohoto důvodu není šíření nebezpečných bakterií zabráněno včas a choroba zaútočí s ještě větší silou, navíc ve velmi krátkém časovém sledu. Je známa řada případů, kdy po dvoudenních horečkách následuje náhlý kolaps a bezvědomí, které končí doživotními následky nebo smrtí.
Pneumokokový zánět mozku (pneumokoková meningitida)
Pneumokokový zánět mozku často začíná jako obyčejná rýma nebo zánět středního ucha, a tak se dlouho nemusí odhalit, jak závažná může být. V prvním stadiu, před vypuknutím „klasických“ symptomů, se vyskytuje
- zvýšená teplota až horečka,
- nechutenství,
- nevolnost,
- nadměrná žízeň,
- průjem,
- dýchací problémy,
- bolest nohou
- a dítě může mít také studené končetiny a
- změněnou barvu pokožky.
Asi 12 hodin po vypuknutí infekce se objevují hlavní příznaky:
- vysoké horečky,
- slabost,
- ospalost,
- silná bolest hlavy,
- silné zvracení,
- změny nálad (zmatek a podrážděnost) a
- fotofobie (přecitlivělost na světlo).
Když už je infekce pokročilá, projevuje se
- ztuhnutím šíje a nohou,
- bolestí zad,
- svěděním a
- skvrnami na pokožce.
Infekce pneumokokem může vést k otoku mozku s jeho nevratným poškozením, někdy i k úmrtí.