Příjemnou noc, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Rty - otoky, pálení, svědění, necitlivost, vyrážka, zmodralé - příčina, léčba

rty-otoky-paleni-svedeni-necitlivost-vyrazka-zmodrale-pricina-lecba

rty-otoky-paleni-svedeni-necitlivost-vyrazka-zmodrale-pricina-lecba
Rty jsou nejen vizitkou každého z nás, ale také spolehlivě signalizují, že se v těle děje něco neobvyklého. Dokonce zvládnou odhalit i vážnější nemoc. Ať už nás trápí opar, prasklý koutek, vyrážka, brnění či nateklé rty, vždy bychom tyto náznaky neměli podceňovat. Jistě může jít jen o suchou pleť vlivem počasí či špatně umytou skleničku, ale za dlouhodobějšími potížemi se často ukrývají i vážnější problémy.

__

__

Někdy jsou oteklé rty jen na jedné straně, někdy celý horní nebo dolní ret. To ukazuje intenzitu procesů, stupeň zánětu, například:
Herpes obvykle jen způsobuje otok v místě okolo a růst je doprovázen herpetickou bolest.
Jsou-li rty oteklé úplně, tím větší je pravděpodobnost možnost alergie nebo infekce.
U malého dítě může být příčinou otoku na jedné straně v důsledku nesprávného kojení nebo námi nepozorovaného bouchnutí se nebo kousnutí.

 

Co mohou prozradit rty?

Brnění rtů a okolí

Nemusí jít hned o neurologické potíže. Za jemným brněním se může ukrývat i psychický problém v podobě dlouhodobějšího stresu, úzkosti či strachu. Vaše tělo na tyto pocity reaguje stažením svalů a rychlejším dýcháním. Nebo naopak, pokud ve stresu rychleji dýcháme, nastupuje výrazné bušení srdce, a tím dochází k překysličení organismu. Ve chvíli, kdy vás často brní rty, může jít o dlouhodobě potlačovaný strach z čehokoliv. Je lepší vyhledat odbornou pomoc. Někdy se také brněním může projevit začátek oparu.

Nepříjemné pálení

Opar na rtu - herpes, infekce, která děsí a otravuje život. Právě pálení patří mezi první fázi tvorby oparu. Během jednoho dne se přidají puchýřky, mokvání, strup, praskání. A celý tento zdlouhavý proces hojení vám znesnadňuje život tím, že jste v tu chvíli vysoce nakažliví. Virus herpes simplex, který opar způsobuje, totiž číhá v těle nejčastěji už od nakažení v dětství. Probudí se vždy, když mu dáte šanci nějakým oslabením: stresem, únavou, vyčerpáním imunitního systému, infekcí nebo horečkou, ale i v létě třeba nadměrným opalováním. Nejjednodušší prevencí je nepůjčovat si skleničky, příbory, ručníky a šminky a moc se nelíbat s kdekým na potkání. Opar je nakažlivý po celou dobu svého trvání.
K účinným prostředkům pro podporu imunity patří například zinek - také proto na opar dobře fungují přípravky se zinkem, ať už jako léky k polykání, nebo ve formě krémů. Protivirové masti dokážou také zabránit, aby se bolestivé puchýřky nerozšířily po celém obličeji i dál po těle - včetně genitálií! I když na těchto místech obvykle způsobuje opar jiný druh viru, stát se to skutečně může. Pokud dojde k náhlé horečce a puchýřovité vyrážce na obličeji nebo na těle, vždy vyhledejte lékaře. Strup z oparu nikdy nestrhávejte!
Vitamíny skupiny B podporují imunitní systém a studie prokazují, že oparem trpí právě ti, kdo jich mají nedostatek. Béčka najdeme v banánech, brusinkách, mořských řasách, kvasnicích, rybách atd. V boji proti oparu vás podpoří i vitamín E (slunečnicová nebo dýňová semínka). Koupený v kapslích můžete spolknout nebo vymáčknout z kapsle a natřít na postižené místo.
Jednotkou včasného nasazení je při oparu citrón. Zkušení už znají typické brnění, svědění a zarudnutí na rtu a vědí, že mají "nasadit" citrón ještě předtím, než se opar vyrazí.. Stačí prostě na postižené místo přiložit plátek. Podobně můžete puchýřek natřít mlékem nebo smetanou - obsažený druh tuku zvaný monokaprin zabírá také. Najdeme ho také v mléce z kokosového ořechu a kokosovém oleji. K nejstarším domácím medicínám proti oparům patří jablečný ocet. Pár kapek na tampónku by mělo přinést rychlou úlevu, ale pozor na to, pokud je puchýřek otevřený a mokvá - pořádně to štípe. Vysušit puchýřek můžete pomocí čajového obkladu. Na počátku může pomoci též zubní pasta.

Necitlivé rty

Nejspíš se jedná o alergickou reakci. Zvláště pokud se projevuje těmito příznaky: otoky (angioedém), svědění a zčervenání. Nejčastěji jde o potravinovou alergii či nepřiměřenou reakci na kosmetiku. Tělo do krve vyplaví velké množství histaminu, hormonu, který může zúžit průdušky, vyvolat kopřivku nebo donutit imunitní systém, aby jakýmkoliv jiným přehnaným způsobem zareagoval.

Modré rty

Možnou příčinou může být selhání srdce či záškrt. Modrá kůže signalizuje nedostatek kyslíku. Záškrt je velmi nepříjemné respirační onemocnění, kterým nejčastěji trpí děti. Kvůli dusivému dráždivému kašli nelze pravidelně a dobře dýchat.
Dospělé lidi často modré rty varují, že jejich srdce nezvládá dostatečně pumpovat okysličenou krev do celého oběhu. Trpíte-li podobnými příznaky, neváhejte navštívit svého kardiologa.

Suchá kůže se šupinkami

Zamyslete se nad tím, zda máte dostatek spánku nebo nejste pod nějakým neustálým stresem. Velmi rychle začněte od základu měnit životosprávu, jinak obyčejné odlupování kůže přejde v šílená zánětlivá ložiska a opary. Určitě do svého jídelníčku nevpouštějte arginin, aminokyselinu, která se nejčastěji objevuje v čokoládě či arašídech. Také může být na příčině nedostatek v příjmu tekutin. Zejména lidé, kteří nepociťují žízeň či nemají potřebu pít, by toto měli brát jako volání organismu po vodě.

Vyrážka na rtech

Obvykle jde spíše o časté olizování či okusování než o něco vážného. Zkuste se zbavit nutkání, že potřebujete neustále okusovat kůžičku ze rtů a snažit se je zvlhčit tím, že si je olíznete. Nebudete-li důslední, může vše dojít až k ekzému, který zahojí jen krém s podílem hydrokortizonu.

Velmi oteklé rty

Klidně vás mohou varovat před Crohnovou chorobou. Že vůbec netušíte, proč by rty měly poukázat na onemocnění střev? Podle všeho právě tento typ onemocnění způsobuje otoky na různých částech těla a ústa nejsou výjimkou. Nemusíte se hned vystrašit, ale pokud trpíte na časté průjmy, berte to jako varování a běžte k lékaři.

Prasklý koutek

Nejspíš máte nedostatek vitaminu B, který si dokáže poradit s prasklým koutkem či rtem. Ale nic by nemělo trvat dlouho. Pomoci může babská rada, natřít koutek ušním mazem. Zdá se to nechutné, ale je to velmi účinné a to 2x. Zaprvé maz obsahuje látky, jež brání ucho, aby do něj nevnikly infekce a zadruhé je to hořké a nebudete se olizovat a tím infekci prohlubovat.
Pokud se koutek nehojí nebo jej máte často, zkuste nejprve navštívit kožního lékaře, a pokud ani on nepomůže, vyrazte na internu, mohlo by se totiž jednat o cukrovku. Velké množství cukru v organismu je přímo ideální potravou pro kvasinky a plísně, které se objevují různě po těle a rtům se nevyhnou.

Po stomatologickém výkonu oteklý ret

Často způsobují otok alergické reakce, v tomto případě je vnějším projevem otok patrný během 30 minut po injekci. Pokud dojde k otoku až druhý den, je možné zanesení infekce do rány. Pokud máte pocit, že zánět začal uvnitř úst, znamená to možný vývoj parodontitidy, zánětu dásní, stomatitidy a je nutné odborné ošetření.

Oteklý ret po kousnutí omylem nebo při úderu

Pokud jste se kousli do rtu, což se někdy skutečně povede, může poškozená tkáň poskytnout přístup infekci a tak spustit zánětlivý proces. Použijte dostupné prostředky, aby se zabránilo rozvoji zánětu:
Ošetřit ránu peroxidem;
Použije roztok jodu;
Chcete-li zastavit průtok krve do poškozeného místa může být použita kostka ledu.
Pijte nesycené vody k nasycení, navlhčení sliznice.

 


 

Zdroj textu: https://www.facebook.com/groups/nemociauzdravovani/?ref=group_header