Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

Sluneční alergie, solární alergie - příčina, příznaky, léčba, typy

slunecni-alergie-solarni-alergie-pricina-priznaky-lecba-typy

slunecni-alergie-solarni-alergie-pricina-priznaky-lecba-typy
Zarudlá pokožka, svědící pupínky - to je sluneční alergie, kterou mimochodem trpí stále více lidí. Jaké jsou příčiny a jaká je prevence sluneční alergie? Alergie na sluneční záření vlastně alergie není. Nejedná se totiž o typickou přehnanou imunitní reakci na specifický antigen, jak tomu bývá v případě alergií. 

___

___

Odborníci předpokládají, že asi u 70 až 80 % postižených způsobuje tyto problémy dlouhovlnné sluneční UV-A záření, které se podílí na vzniku volných radikálů v tkáních. Zarudnutí a svědění kůže způsobuje histamin, který se v důsledku podráždění volnými radikály ve tkáni uvolní.

 

Příčina sluneční alergie

Na sluneční alergii si stěžuje v posledních letech stále více lidí, nejčastěji bývají postiženy mladší ženy. Objevuje se většinou na jaře po prvním oslunění, v průběhu léta se mohou příznaky zmírňovat i zcela zmizet. Vyvolávající příčina není zcela zřejmá, na onemocnění se může podílet užívání některých léků i některé vnitřní nemoci, vzniká ale i u lidí zcela zdravých. Předpokládá se, že jednou z příčin může být tvorba volných radikálů v kůži následkem oslunění. Příčiny vzniku této alergie jsou skutečně velmi různorodé, mohou to být látky aplikované zevně na kůži - kosmetické přípravky, jako jsou mýdla, pleťové krémy, laky, nebo tužidla na vlasy, zejména parfemované, ale i některé chemické látky, jako je například dehet nebo různé výtažky z citrusů, celeru či například kontakt s rostlinami jako bolševník nebo škumpa. Kožní fototyp vznik sluneční alergie neovlivňuje. I když tmavší kůže obsahuje více pigmentu, který ji chrání před škodlivým působením slunečního záření, nechrání ji většinou před vznikem sluneční alergie. Fotodermatózy se vyskytují i u jedinců tmavé pleti nebo u indiánů.

 

Jak se projevuje sluneční alergie

Projevy jsou velmi pestré: od drobných pupínků po větší a silně svědící kožní hrbolky, někdy se tvoří ložiska ekzému nebo drobné puchýřky. Objevují se hlavně na osluněných partiích kůže, a pokud nedojde k dalšímu oslunění, odezní většinou do týdne. Při dalším pobytu na slunci se ale často vracejí. Sluneční záření může vyvolat také takzvané Mallorca akné, kdy na kůži vyskočí zanícené pupínky. Jde o kombinaci vlivu UV záření a některých složek opalovacích krémů či běžné kosmetiky. "Při vzniku sluneční alergie je vždy nezbytné pečlivě vyloučit všechny možné vyvolávající příčiny. Existuje ale také řada fotodermatóz, u nichž se nepodaří prokázat žádnou konkrétní vyvolávající příčinu. Patří mezi ně zejména polymorfní světelná erupce, solární urtikárie, juvenilní jarní erupce, chronická aktinická dermatóza, aktinicképrurigo a hydroa vakciniforme.

 

Základem je prevence

V první řadě bychom měli pokožku na sluneční záření připravit. Nejlépe šest týdnů před plánovaným odjezdem k moři nebo na hory je dobré začít ji vystavovat slunci po malých dávkách, které bychom měli postupně prodlužovat. Rozhodně nic nezkazíte, pokud začnete preventivně užívat doplňky stravy s obsahem betakarotenu, lykopenu a vitamínu E a C. Jedná se o antioxidanty, které částečně chrání pokožku před negativními vlivy záření. V prevenci proti sluneční alergii je pak velmi důležité používání vhodných opalovacích přípravků. Nejlepší jsou produkty s fyzikálním filtrem, který škodlivé UV záření rozptyluje a nedovolí mu proniknout do pokožky. ideální jsou ty s ochranným faktorem 30, ale ještě lepší jsou takzvané total sunblock přípravky s faktorem 50+. Abychom dosáhli maximální ochrany, doporučuje se nanést ochranný přípravek na kůži minimálně 20 minut před tím, než vůbec půjdeme ven na sluníčko a do vody. Pokud už máte zkušenost se sluneční alergií, je možné preventivní užívání antihistaminik. Doporučuje se začít asi tři dny před začátkem dovolené a pokračovat po celou dobu jejího trvání.

 

První pomoc při solární alergii

Pokud se u vás nebo vašich blízkých objeví nežádoucí reakce na sluníčko, aplikujte vždy večer na postižené místo tenkou vrstvu přípravku z lékárny s hydrokortizonem, případně si vezměte antihistaminika, která zmírní svědění a zarudnutí pokožky. Pokud dojde ke spálení kůže, odborníci radí použít pěnu s vysokým obsahem panthenolu, která pokožku zklidní, zchladí a pomůže k jejímu rychlejšímu hojení. Vhodná je také mastička s obsahem vápníku nebo chlorofyl. Regenerační účinky má také aloe vera a měsíček lékařský. Postižená místa můžete chladit studenou vodou, jogurtem či tvarohem, a nezapomínejte ani na dostatečný přísun tekutin. Jestliže se u vás solární kopřivka objeví, bylo by nejlepší vyhnout se v následujících dnech zcela slunci, což třeba na dovolené není zrovna nejjednodušší. Proto následně postižená místa chraňte vzdušným nedráždivým oděvem, noste šátky, klobouky a samozřejmě kvalitní sluneční brýle.

 

Nemoc mnoha názvů

Sluneční alergie má mnoho názvů: solární kopřivka, sluneční dermatóza, solární dermatitida, světelná kopřivka nebo polymorfní světelná dermatóza a podobně. jaké jsou nejčastější typy slunečních alergií?

  • Fotoalergická reakce: vzniká vzájemným působením UV slunečního záření a určitých rostlin (celer, petržel, citrusové plody, třezalka) či léků (diuretika, antibiotika, antirevmatika). Při pravidelném užívání léků se proto vyplatí zjistit, zda nezpůsobují fotoalergickou reakci.
  • Polymorfní sluneční dermatóza: projevuje se pupínky a červenými svědivými skvrnami. Objevuje se na částech těla, které nejsou zvyklé na sluneční paprsky (dekolt, ramena). Za reakci mohou UVA paprsky. Občas pomáhá zvýšit příjem betakarotenu v ovoci a zelenině nebo i v potravinových doplňcích.
  • Akné Mallorka (Mallorca): připomíná běžné akné. Vzniká na kůži vystavované slunečnímu záření ve spojení s užitím určitých chemických látek v opalovacích krémech či kosmetických přípravcích.
  • Primární světelná kopřivka: svědění a zarudnutí kůže, případně výsev kopřivkových pupenů vzniká ihned nebo po několika minutách po vystavení kůže slunečním paprskům. Ve stínu příznaky rychle mizí. Příčina této kopřivky není známa.
  • Benigní letní polymorfnísvětelné erupce: postihují především mladé ženy v našich zeměpisných šířkách mezi dvacátým a třicátým rokem věku. Kožní příznaky vznikají dvacet čtyři až devadesát šest hodin po oslunění. Tento druh je představitelem tzv. oddáleného typu přecitlivělosti. K senzibilizaci dochází na jaře s prvním sluníčkem. Postižená bývá pouze osluněná kůže, ale obvykle je vynechán obličej. Kůže se postupně přizpůsobí vlivu slunečního záření a intenzita kožních projevů časem slábne.