Dobrý večer, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

Typy alergických reakcí, druhy alergenů - informace

typy-alergickych-reakci-druhy-alergenu-informace

typy-alergickych-reakci-druhy-alergenu-informace
Alergie jsou v současné době velmi aktuálním tématem. Alergická reakce se může projevovat širokým spektrem projevů - od lehčích až po život ohrožující stavy. V České republice trpí nějakou formou alergie více než 2 miliony lidí. Zažívají nepřiměřenou imunitní reakci organismu na různé podněty, jež se běžně vyskytují ve vněj ším prostředí. Těmto podnětům se říká alergeny.

___
___


Typické alergeny

K typickým alergenům patří především pyly, léky, roztoči, prach, produkty mazových žláz domácích zvířat, hadí a hmyzí jedy a potraviny. Alergie může vzniknout v jakémkoli věku, a to i na podněty, na něž nikdy předtím nebyla. Stejně tak ovšem může sama od sebe vymizet. 

 

Inhalační alergeny 

Snad nejznámější jsou alergie způsobené alergeny ze vzduchu, které jsou vdechovány. Do této kategorie patří pyly, plísně, roztoči, zvířecí alergeny apod.


Potravinové alergeny

Potravinové alergie jsou nežádoucí reakce na určitý typ potravin. Tyto alergie vznikají především u vnímavých osob. V zastoupení jednotlivých potravinových alergenů hrají významnou roli stravovací zvyklosti. U nás patří mezi nejznámější alergeny mouka, ořechy, vejce, mléko, sója, ryby, některé druhy ovoce, kořenová zelenina a rajčata.

Hmyzí bodnutí

Alergická reakce může být způsobena hmyzím kousnutím nebo bodnutím. Hmyzem, který vyvolává nejčastěji alergickou reakci, jsou především včela a vosa, dále sršeň, případně čmelák.
Pro zdravého člověka, který netrpí alergií, není bodnutí hmyzem závažným stavem. Například smrtelná dávka včelího jedu pro zdravého dospělého člověka (o hmotnosti přibližně 70 kg) představuje bodnutí asi 700 žihadel. Včelí jed má účinky především na krevní řečiště a nervový systém. Ve větší dávce dokáže ovlivnit rovněž látkovou výměnu v lidském těle.
Mezi základní klinické projevy bodnutí hmyzem patří zarudnutí okolí ranky a otok provázený pocitem pálení či svědění. V případě, že je postižená osoba alergická na bodnutí, dochází k rozvoji dalších příznaků, které mohou v určitých případech ohrožovat postiženého i na životě.

Příznaky u alergikůjsou rozsáhlé otoky, astmatický záchvat, otokj azyka, hrtanu nebo rozvoj anafylaktického šoku.
První pomoc spočívá v okamžitém odstraněním žihadla, pokud zůstalo v kůži. Čím delší dobu zůstane žihadlo v ráně, tím závažnější jsou následky. Postiženého je třeba posadit a uklidnit. Na místo bodnutí je vhodné přikládat studené obklady. Ve většině případů toto ošetření stačí. V případě mnoho četných pobodání hmyzem dochází častěji ke vzniku celkových příznaků, jako je nevolnost, neklid, pocity na omdlení či zvracení. V těchto případech je vhodné pacienta uložit do protišokové polohy (podložit nohy), na postiženou lokalitu přiložit chladný obklad, popřípadě je možné podat antihistaminika. Při závažnějším stavu je na místě zajistit transport do zdravotnického zařízení.


Léky

Léky mohou rovněž vyvolat různé alergické reakce. Nejčastějšími alergeny jsou některá antibiotika, barbituráty či lokální anestetika.


Anafylaktický šok

Anafylaktický šok je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou pomoc. Neléčenývelmi často končívá smrtí. Jde o celkovou reakci organismu na alergen. Anafylaktický šok se začne projevovat do 30 minut po kontaktu s alergenem. Vyvolávající příčinou může být cokoli, ale nejčastěji jde o bodnutí včelou. Dávka jedu nepostačuje k otravě, ale jako silný alergen může u alergického člověka, vyvolat rozvoj anafylaktického šoku.


Alergická rýma

Alergická rýma je jedním z nejtypičtějších a nejznámějších příznaků alergií. Nejčastěji se projevuje zarudnutím a svěděním nosní sliznice, výtokem z nosu a kýcháním. Tento typ reakce nevyžaduje první pomoc. V případě objevení se těchto příznakůje však na místě navštívit lékaře, který určí nejvhodnější léčbu.
Alergici obvykle bývají poučeni o zvlhčování nosní sliznice kapkami, spreji či mastmi, které pomáhají při odplavování alergenů a zmírňují doprovodné příznaky alergické rýmy. Zároveň se tyto přípravky používají i preventivně.

Alergický zánět spojivek

Příčnou je zánět spojivkového vaku, který bývá způsoben nejčastěji pylovou alergií. Ve většině případů současně dochází k rozvoji alergické rýmy. Alergický zánět spojivek se projevuje především svěděním, začervenáním a pálením očí. Často dochází ke vzniku otoku víček a zvýšenému slzení, pak je vhodné navštívit lékaře, a pokud je to možné vyhnout se kontaktu s alergenem.

 

Astmatický záchvat

Astmatický záchvat je závažnou reakcí na alergen. Astma lze charakterizovat jako onemocnění postihující dýchací cesty, a to především průdušky.

Poskytování první pomoci začíná uvolněním dýchacích cest (uvolněním oděvu), zajištěním přísunu čerstvého vzduchu, uklidněním postiženého a odstranění alergenu z jeho okolí.
V případě, že pacient u sebe má léky na astma, je vhodné je dle návodu podat. Postiženého je třeba uložit do polohy v polosedě, aby se mu usnadnilo dýchání.
Na místě je neprodleně zavolat zdravotnickou záchrannou službu (ZZS) a do jejího příjezdu opakovaně monitorovat životní funkce. V případě vymizení životních funkcí je nezbytné okamžitě zahájit kardiopulmonální resuscitaci (KPR).


Kopřivka

Kopřivka může být rovněž projevem alergické reakce. Projevuje se zarudnutím a tvorbou pupínků, jež mohou být provázeny i otoky jak na kůži, tak na sliznicích. Příčinou vzniku této reakce je aktivace buněk imunitního systému alergenem. Tyto buňky pak uvolňují do kůže dráždivé látky. Na místě je vyhledat lékaře, aby stanovil vhodnou léčbu, a současně se pokud možno vyhnout alergenu, který reakci způsobil.

Atopický ekzém

Atopický ekzém je výsledkem patologické imunitní odpovědi organismu, jež vzniká na základě genetických předpokladů. Jde o zánětlivé kožní onemocnění, hlavními klinickými příznaky jsou především svědění a suchost kůže. První projevy tohoto onemocnění se zpravidla objevují již v raném dětství. I v tomto případě je vhodné navštívit lékaře a zahájit léčbu.

Alergické projevy v trávicím traktu

K alergickým projevům v trávícím traktu dochází při podráždění střevní stěny alergenem. Nejčastějším příznakem této alergie je průjem, nevolnost, zvracení, bolesti břicha a nadýmání.

Potravinové alergie

Potravinové alergie nepatří mezi časté, trpí jimi asi 2 % evropské populace. Jsou způsobeny alergeny obsaženými v potravinách, na něž trávicí systém odpovídá alergickou reakcí. V některých případech mohou být osoby alergické pouze na barviva v potravinách nebo konzervační látky
Nejčastějšími klinickými příznaky jsou průjmy, zvracení, nadýmání a bolest břicha, ale mohou se projevovat i kopřivkou, pálením rtů, rozvojem dušnosti, migrénou či rozvojem šoku. U potravinových alergií je na místě (pokudje to možné) vyhnout se známým alergenům. Poskytování první pomoci probíhá dle vzniklých příznaků (viz výše). Postižený by měl vyhledat lékaře a poradit se s ním o vhodné léčbě.