Prednison, Dexamethason ad. jsou léky obsahující steroidní hormony (steroidy, kortikosteroidy). Tyto se za normálních okolností tvoří v těle, nicméně ve výrazně menším množství, než ve kterém jsou podávány léčebně. A protože "všeho moc škodí", má to své nežádoucí účinky, o kterých hovoří tento článek.
___
___
Rizika a vedlejší účinky kortikoidů, steroidů
- peptický vřed (vřed v trávicím traktu - nejčastěji žaludku a dvanáctníku) – preventivně se doporučují antacida (např. Anacid, Maalox, Rennie) a antagonisté histaminu na H2 -receptorech (např. cimetidin, ranitidin, famotidin). Riziko peptického vředu se podle současných sdělení zdá poměrně malé. Většinou k němu došlo při kombinaci prednisonu s nesteroidními analgetiky antirevmatiky.
- hypokalémie (nízká hladina draslíku v krvi)
- glukózová intolerance (porucha hodnot krevního cukru) – zejména u pacientů s latentním diabetem nebo rodinnou anamnézou diabetu.
- hypertenze (vysoký krevní tlak) – je doporučována dieta s nízkým obsahem natria a někdy také antihypertonika.
- osteopenie a osteoporóza (stavy "řídnutí" kostí - tzn. úbytku kostní hmoty) – všichni nemocní, kteří užívají prednison déle nežli 6 měsíců v dávce 7,5 mg a více, jsou ohroženi vznikem osteoporózy. Při plánování této léčby je vhodné vyšetření hustoty kostního minerálu. Úbytek kostní hmoty je přímo úměrný kumulativní dávce. Při vysokém dávkování až 30 % trabekulární kosti může být ztraceno během prvních měsíců terapie. Ztráta kostní hmoty je výrazná nejen u postmenopauzálních žen a imobilizovaných nemocných, ale také u dětí. V prevenci se doporučuje kalcium 1–1,5 g/d a rovněž vitamin D 400 IU/d. Pouze u některých jsou indikovány bifosfonáty. Důležitá je i fyzikální terapie a pohybová aktivita podle tolerance nemocného vzhledem ke svalové slabosti, která je nejen prevencí osteoporózy, ale také steroidní myopatie.
- přírůstek na váze, cushingoidní vzhled – doporučuje se tzv. steroidní dieta: nízkokalorická, s nízkým obsahem soli, cukrů a přiměřeným množstvím proteinů. Tato dieta rovněž minimalizuje hypertenzi a hyperglykémii.
- katarakta a glaukom (šedý a zelený zákal)
- myopatie (mikropatologické změny na svalech) – u steroidní myopatie svalové enzymy a EMG zůstávají často normální, vyskytuje se častěji u žen, hlavně při dávce prednisonu nad 30 mg/d. Je velká individuální náchylnost ke steroidní myopatii a její rozvoj může být jak během týdnů tak i měsíců. Ke zlepšení dochází izometrickými cviky, které lze doporučit i preventivně.
Režimová opatření aneb prevence poškození zdraví:
Pro pacienta platí určitá režimová opatření, která by měl dodržovat:
- vyhýbat se sladkým jídlům, při zvýšené chuti k jídlu se vyhýbat jídlům tučným a nadýmavým
- jíst častěji, ale po malých dávkách. Na noc jsou s výhodou mléčné výrobky (smetanový jogurt).
- léky užívat po jídle
Co by neměl lékař opomenout při léčení sterodiními hormony
Lékařem by měl být pravidelně
- kontrolován krevní tlak,
- hladina cukru v moči a krvi,
- hladina draslíku (kália) - dochází ke snížení hodnoty (hypokalémii).
Změny psychiky a náladovost:
Zvláštní neurologickou poruchou jsou změny psychického stavu způsobené kortikoidy. Pacienti (zvláště děti) mohou být zvýšeně dráždiví, mají rychlé změny nálad, může se dostavit i agresivita, deprese a úzkosti. Velmi vzácně může dojít až k rozvoji psychosy s depresivními, manickými či schizofrenními rysy. V tomto okamžiku je vhodná spolupráce s odborníkem v oblasti psychiatrie.
Vysazení kortikosteroidů:
Prakticky všechny vedlejší účinky (až na pajizévky neboli strie) jsou dočasné a do několika týdnů po vysazení léků mizí. Pokud se ale léky užívají déle než 5 dní je nebezpečné ukončit jejich užívaní naráz, ale vysazují se postupně v průběhu 1 – 2 týdnů.