Dobré ráno, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Cluster headache - příznaky, projevy, příčiny, výskyt, klasifikace, diagnostika, léčba

cluster_headache_priznaky_priciny_projevy_lecba_diferencialni_diagnostika_patofyziologie.jpgCluster headache znají pacienti jako velmi prudké a kruté bolesti kolem očí a ve spánku. Stránka popisuje příčinu vzniku, charakter bolestí, příznaky, projevy, rozdělení, diferenciální diagnostiku a samozřejmě poukazuje na léčbu erytropropalgie
___
___

cluster_headache_lecba_lokalizace_bolesti.jpg
cluster_headache_lecba_lokalizace_bolesti.jpg - cluster_headache_lecba_lokalizace_bolesti.jpg

Ekvivalentní názvy

cyklická kefalea (cephalea), Hortonův syndrom, histaminové bolesti hlavy.

 

Výskyt - incidence, vztah k pohlaví, ČR a zahraničí

Výskyt cluster headache (dále jen CH) se různí významně podle jednotlivých zdrojů s poměrem k výskytu migrény od 1:6 až do 1:50. V USA je prevalence CH kolem 0,4 % u mužů a 0,09 % u žen. V ČR se uvádí celková incidence kolem 0,1% v celé populaci.

CH pozorujeme mnohem častěji u mužů než u žen a poměr výskytu se udává od 5 do 10:1 ve prospěch mužů. První záchvat se objevuje většinou až o 10 let později, než je obvyklé u migrény. U 10% pacientů s CH přechází stav do chronické formy.

 

 

Příznaky, projevy, symptomatika, charakter potíží

Jak se projevuje cluster headache se dozvíte na www.priznaky-projevy.cz zde.

Nitroglycerinová zkouška

Nitroglycerin, alkohol a histamin mohou vyvolávat ataku CH - vedou tedy ke zhoršení stavu!

Pokud si chceme potvrdit teorii, že se u pacienta jedná o CH, provedeme zkoušku, kdy podáme mu NTG (nitroglycerin) sublinguálně (pod jazyk), čímž záchvat bezpečně vyvoláme.

 

erytroprosophalgie_cluster_headache_doba_trvani_intenzita_jednostarnna_bolest.jpg
erytroprosophalgie_cluster_headache_doba_trvani_intenzita_jednostarnna_bolest.jpg - erytroprosophalgie_cluster_headache_doba_trvani_intenzita_jednostarnna_bolest.jpg
Příčina, etiologie, důvod vzniku CH

Etiologie a patofyziologie CH nejsou přesně známy. Dříve se mělo za to, že hlavní příčinou CH je porucha v oblasti sinus cavernosus. Novější výsledky neuroendokrinologického výzkumu a pozitronové emisní tomografie svědčí o tom, že příčinou CH je dysfunkce pacemakerových neuronů šedé hmoty hypotalamu v oblasti baze třetí komory. Pozorovaná vazodilatace arteria carotis v oblasti sinus cavernosus během ataky CH je sekundárním fenoménem, který je následkem trigeminovaskulárního autonomního reflexu, resp. trigemino-parasympatického reflexu (aktivace trigeminu v mozkovém kmeni - aktivace nc. salivatorius superior - parasympatická inervace cév po interpolaci v ggl. sphenopalatinum). V poslední době se proto řadí CH do skupiny trigemino-autonomních bolestí hlavy: jsou souběžně aktivovány neurony trigeminu i neurony parasympatiku.

 

 

Klasifikace, dělení:

V klasifikaci IHS (International Headache Society) je CH uvedena jako 3. skupina současně s chronickou paroxysmální hemikranií. Podle trvání period (clusterů, "hroznů") se rozlišuje epizodická a chronická forma a forma bez určitelné periodicity (pro krátké trvání). Chronický typ se může vyvíjet z epizodické formy nebo je od samého začátku chronický.

3. Cluster headache a chronická paroxysmální hemikranie

3.1 CH

-3.1.1 CH bez určené periodicity

-3.1.2 Epizodický CH

-3.1.3 Chronický CH

--3.1.3.1 Bez remise od samého začátku

--3.1.3.2 Vývoj z epizodického typu

3.2 Chronická paroxysmální hemikranie

3.3 Bolesti hlavy podobné CH, nesplňující všechna kritéria

 

Časová součtová klasifikace:

Jednotlivé periody trvají u epizodického typu 7 dní až jeden rok, připouští se bezbolestné období 124denní a více.

U chronického typu trvají bolestivé periody jeden rok a více a remise jsou kratší než 14 dní.

 

Diagnostika

Většinou bývá nemoc diagnostikována poměrně pozdě a pacient se zbytečně dlouho trápí. Přitom při správném rozpoznání, oddiagnostikování, lze nemoc velmi dobré a s úspěchem léčit. Většinou jsou pacienti mylně léčeni jako neuralgie trigeminu nebo jako migréna. Pomocná vyšetření (EEG, CT, MR, ad.) jsou zde často negativní. 

  1. Aspoň 5 atak splňujících B až D
  2. Intenzivní unilaterální (jednostranné) orbitální (kolem oka), supraorbitální (nad okem) a/nebo temporální (v oblasti spánku) bolesti trvající 15 až 180 minut
  3. Aspoň jeden z následujících příznaků na straně bolestí:
    1. Překrvení spojivky
    2. Lakrimace (slzení)
    3. Rinorea (výtok z nosu)
    4. Pocení čela či obličeje
    5. Mióza (zúžení zornice)
    6. Ptóza (pokles víčka)
    7. Edém (otok) víček
    8. Kongesce (překrvení) nosní sliznice
  4. Frekvence atak: 1až 8× denně
  5. Platnost aspoň jednoho z následujících závěrů:
    1. Anamnéza, celkové a neurologické vyšetření neprokazují některé onemocnění ze skupin 5-11.
    2. Bylo sice vysloveno podezření na některé onemocnění ze skupin 5-11, odpovídající vyšetření je však vyloučilo.
    3. Bylo prokázáno některé onemocnění ze skupin 5-11, první ataky migrény se však nevyskytovaly v přímé souvislosti s tímto onemocněním.

 

Diferenciální diagnostika

Musíme brát v úvahu jiné trigeminální autonomní (parasympatické ) syndromy jako paroxysmální hemikranie, SUNCT a hemicrania continua. Rozlišení je poměrně jednoduché, když známe délku atak (paroxysmální hemikranie 2-45 minut, SUNCT 15-120 sekund, hemicrania continua kontinuální), frekvenci atak (paroxysmální hemikranie 5× denně, Sunct 3 až 100× denně, hemicrania continua kontinuální) a odpovědi na indometacin (absolutní účinnost u chronických paroxysmálních hemikranií a hemicrania continua).

Jak bylo výše uvedeno, neuralgie trigeminu je někdy zaměnována za CH. Ataky jsou však mnohem kratší a parasympatická aktivace se prakticky nevyskytuje.

"Hypnické" bolesti hlavy se vyskytují po usnutí a jsou pozorovány u starších jedinců. Jsou dobře ovlivnitelné kofeinem před spánkem nebo lithiem.

 

Léčba

Léčba cluster headache (erytroprosopalgie)- kliknutím budete přesměrování na adekvátní článek

 

 


Zdroje pro tento článek:
Neurologie pro studenty lékařské fakulty, Z. Ambler
Speciální neurologie, K. Urbánek
Speciální neurologie, P. Jedlička
Neurologie, S. Nevšímalová
www.czech-hs.cz