Schéma etiologických skupin bolestí v oblasti páteře:
1.Funkční – sem řadíme funkční blokády konkrétního páteřního segmentu nebo řetězení blokád, přetížení svalstva a vazů, onemocnění vnitřních orgánů.
2.Strukturální – zde patří degenerativní onemocnění páteře, úrazy, vrozené vady a anomálie, spondylóza a spondylolistéza, nádory na páteři, osteoporóza, revmatoidní onemocnění, osteomyelitida a získané deformity.
Funkční poruchy:
Funkční blokáda
Jako funkční blokádu označujeme mechanické uskřípnutí výchlipky kloubního pouzdra mezi kloubní plošky – tzv. uskřinutí meniskoidu. Blokáda je doprovázena sekundárně reflexně svalovou kontrakturou v daném intervertebrálním prostoru, který bolest potencuje.
Namožení svalstva a vazů
Přetížení svalů a vazů vzniká při špatném držení těla, vadných pohybových stereotypech, hypermobilitě nebo při nadměrně těžké práci, kdy dochází k přetížení pohybového systému jako takového.
Nemoci vnitřních orgánů
Onemocnění vnitřních orgánů (plíce, srdce, žaludek, žluční, ledviny, adnexa) vyvolává reflexní reakci v příslušném segmentu včetně bolesti zad. Naopak obtíže s páteří imitují poruchu příslušného vnitřního orgánu – tuto spojitost nazýváme viscerovertebrální vztahy.
Strukturální poruchy:
Degenerativní procesy - spondylóza, spondylartróza, chondróza, protruze, herniace (výhřez) meziobratlové ploténky
Degenerativní změny adaptační reakce na přetěžování páteře či horší stabilitu v segmentu. Jde však i o projev stárnutí a přirozeného opotřebování. Přetěžování a mikrotraumata mohou změny akcelerovat. Mezi degenerativní změny patří spondylóza (vytváření kostěných návalků, tzv. osteofytů, na ventrálních nebo dorzálních okrajích obratlových těl), spondylartóza (poškození kloubních chrupavek s osteofyty), chondróza meziobratlové ploténky (neelastická dehydrovaná ploténka vedoucí k mikrotraumatům anulus fibrosus, snížení ploténky, instabilitě páteřního segmentu s osteochondrózou) a protruze nebo herniace disku.
Kontuze, distorze, luxace a nejen kompresivní fraktury obratlů
Mezi úrazy páteře řadíme kontuze, distorze, luxace obratlů nebo jejich zlomeniny. Traumata vedou k různě intenzivní bolestivosti s omezením pohybu. U těžších úrazů hrozí poranění míchy nebo kaudy s možností rozvoje paraplegie, tetrapegie a jiných neurologických deficitů.
Vrozené vady - spina bifida, lumbalizace S1, sakralizace L5 a definice
Vrozené vady značí především různý počet obratlů a spinu bifidu. Vcelku často se v praxi setkáváme s náhodným nálezem na RTG - lumbalizací S1 (S1 jako šestý bederní obratel) a sakralizací L5 (asimilace, kdy dojde srůstu L5 k sakrální kosti). Spina bifida je rozštěp páteře s neuzavřenými obratlovými oblouky. Tyto vady mohou způsobovat poruchy a bolesti v lumbosakrální oblasti.
Spondylolýza, spondylolistéza
Spondylolýza je přerušení obratlového oblouku v isthmu (jednostranně nebo oboustranně) v interartikulární části (nejč. L4 a L5). Příčina může být vrozená, ale i získaná z důvodu přetěžování páteře např. u sportovců, případně zranění po opakovaných pádech na záda. Spondylolistéza je posun (sklouznutí) jednoho obratle vůči druhému a to ventrálně vůči obratli níže uloženému, nejč. při úraze.
Nádory zádové oblasti
Nádory lokalizované kdekoliv v páteři patří naštěstí poměrně k vzácným příčinám pacientových subjektivních potíží. Nejčastěji se setkáváme s benigními osteomy, meningeomy nebo neurinomy. Z malignit se pak vyskytují myelomy a metastázy z orgánů – prsu, prostaty, plic, štítné žlázy (ta je často při pátrání po primárním ložisku opomíjena a jako možný zdroj ložisek ji navrhne k došetření až onkolog).
Osteoporóza postmenopauzální, z inaktivity, endokrinologická, renální, z trávicích poruch - vysvětlení důvodů a následky
Osteoporóza má více příčin – postmenopauzální (při poklesu ženských hormonů nejč. v přechodovém období), dále poróza obratlů z inaktivity (např. u dlouhodobě ležícího pacienta). Další příčiny mohou být orgánové – poruchy endokrinologické, dále renální, gastrointestinální. Obecně při řídké kostní tkáni obratlů dochází k mikrofrakturám, následně sumací těchto změn k deformitám obratlů – v hrudní páteři klínovitého tvaru (to dává za vznik gibotickému postavení trupu při zhroucení obratlů) a v bederním úseku páteře bikonkávních – tzv. „rybích“ obratlů. Porotická tkáň je náchylná ke vzniku kompresivních fraktur i po menších mechanických inzultech (např. kýchnutí, nevýznamné pády).
Revmatické choroby a změny - ankylozující spondylitida (Bechtěrevova choroba), revmatoidní artritida
Revmatoidní onemocnění vedoucí k bolestem jsou ankylozující spondylitida (Bechtěrevova choroba) a revmatoidní artritida. Bechtěrevova choroba je název pro chronické zánětlivé onemocnění meziobratlových kloubků a sakroiliakálního skloubení (SIS), které vede k menší hybnosti v kloubu a postupně ankylóze (srůstu kloubních plošek a nehybnosti v kloubu). Revmatoidní artritida postihuje převážně krční páteř, vzniká synovitida kloubků s poškozením chrupavek, kosti i vazů. Při postižení v lig. transversum atlantis vzniká dislokace atlanto-axilárního kloubu.
Osteomyelitida akutní a chronická
Osteomyelitida může být akutní (hlavně při stafylokokové infekci) a chronická (hlavně při tuberkulóze).
Získané deformity - Scheuermanova choroba, skolióza
Jako získané deformity označujeme Scheuermanovu chorobu a skoliózu. Scheurmanova choroba je patologický vývoj obratlů, kdy vznikají jejich klínovité deformity. Jako Schmorlovy uzly označujeme vtlačení meziobratlové destičky do těla obratle. Tato choroba postihuje především hrudní páteř a vede k hyperkyfóze. Skolióza je vybočení páteře ve frontální rovině – páteř není ve své ose, čímž je asymetricky přetěžováno páteřní svalstvo a meziobratlové kloubky. Součástí skoliózy je torze obratlů s rotací páteře.
Psychický podíl
Vliv na potíže může mít i psychika. Osoby hysteroidně laděné mohou své potíže zveličovat a jsou i lidé, kteří se snaží z onemocnění mít vlastní užitek a proto simulují – žadatelé o invalidní důchod nebo pacienti, kteří utrpěli pracovní úraz se stanovením finanční nebo jiné satisfakce.