Maligní melanom je zhoubný nádor z pigmentových buněk obsahujících melanin. Bývá zejména na kůži, ale může být i na sliznicích či v oku. Dříve patřil spíše k vzácným nádorům, ale v posledních letech došlo k prudkému nárůstu jeho výskytu. Velkou roli při jeho vzniku má ultrafialové světlo ze slunečního záření nebo ze solárií.
___
Vzniká až mnoho let po poškození kůže, opakovaná spálení dětí se projevují až v dospělosti. Přitom právě dětská kůže je nejcitlivější. Více ohroženi jsou lidé se světlou pletí.
V souvislosti s úbytkem ozonu riziko vzniku m. stoupá. Melanom se většinou projevuje jako tmavá pigmentová skvrna na kůži existují ovšem i amelanotické formy, která má nestejnorodou barvu, nepravidelné okraje a může svědit či krvácet.
Postupně se zvětšuje do šířky, později i do výšky hrbolatý nepravidelný povrch a hloubky. Někdy vzniká z pigmentových névů, ale může se objevit na původně zcela čisté kůži.
Je-li zachycen včas, může být chirurgickým zákrokem zcela vyléčen. Později zachycený melanom je zejména rostoucí do výšky, krvácející ad. Pokročilý melanom může již zakládat metastázy a jeho prognóza je nejistá.
Léčba je v takovém případě celková, cytostatiky a zejm. imunoterapie dlouhodobé podávání interferonu alfa či interleukinu 2.
V posledních letech se pro pozorování změn pigmentových névů uvádí klasifikace A B C D E
- A – asymetrie – nepravidelný tvar
- B – hranice nepravidelná, rozplývající se
- C – color – nepravidelné zbarvení
- D – diameter – větší než 5(6)mm
- E – evolution - zněny, progrese
Související odkaz: