Myslím, že má dcera začíná mít problémy s jídlem. Stále méně jí, hodně cvičí a dost hubne. Mám se obávat? Znám pojmy anorexie a bulimie. Mohu se zeptat na příznaky? Děkuji, Marcela.
___
___
Na úvod bychom mohli začít definicemi:
- anorexie – úmyslné snižování hmotnosti, které může vést až k úplnému odmítání stravy.
- bulimie – přejídání se a následně vyzvracení potravy, následuje další přejídání.
Bulimie i anorexie se často prolínají.
Příčiny poruchy příjmu potravin jsou komplexní – vliv mají genetika, prostředí (např. hádající se rodiče), vnitřní emoce (dospívání, puberta), média a společnost (fotografie v časopisech), hračky (panenky barbie jsou většinou velmi hubené), chyby ve výchově ad.
Vraťme se ale k příznakům bulimie a anorexie.
U anorexie jsou to poruchy soustředění, závratě, podrážděnost, rozlada, nespavost, špatně se hojící infekce, modřiny, neodolnost vůči chladu, známky dehydratace, „vpadlé“ oči, zašedlá „nezdravě vypadající“ pleť, nepravidelná menstruace nebo její zástava.
U bulimie jsou to pak záchvaty přejídání s následným zvracením, deprese, nepravidelná menstruace, otoky slinných žláz, zvýšená kazivost zubů, bolesti břicha, nadýmání, závratě. Následky bulimie jsou kazivost zubů (ze zvracení), poruchy srdce, záněty slinných žláz, suchá popraskaná pleť, vyrážky, zadržování vody v těle, svalové křeče, poruchy ledvin ad..
Léčba je složitá a nepatří „do rukou“ rodičů. Poruchy příjmu potravy léčí odborníci (psychiatři a psychologové) a to ambulantně (denní stacionáře) nebo za hospitalizace. Např. v Praze existuje centrum, které se věnuje jen poruchám příjmu potravy (při Psychiatrické klinice 1. LFUK a VFN, vedoucím centra je prof. MUDr. J. Papežová, CSc.). Léčbu hradí pojišťovna (po dobu 3 měsíců), je možná i opakovaná léčba, za relativně vyléčeného pacienta je možno považovat takového, který 2 roky po léčbě nemá závažnější potíže s poruchami příjmu potravy.
Zajímavost na závěr - další poruchy příjmu potravy jsou např. ortoxie (posedlost zdravou stravou), drunkorexie (opakovaná redukce příjmu stravy s cílem snížit množství energie ze stravy a zvýšit jej požíváním alkoholu), psychogenní přejídání (reakce psychiky na stres přejídáním), bigorexie (laicky řečeno „závislost na posilování a posedlost svými svaly“).