Za svobodna jsem získala státní byt 1+kk. Je v mém vlastnictví a dnes tam mají trvalé bydliště exmanžel a 2 děti. Po rozvodu další soužití nebylo možné a bývalý manžel nechce odejít. Odešla jsem tedy já s dětmi a vyřizuji si podnájem. Zatím mne k sobě vzali rodiče. Trvalé bydliště ale chci mít stále na původní adrese, jinak se ze mne a z dětí stanou bezdomovci. Bylo mi řečeno, že musím nadále přispívat na nájemné, jinak se musím z trvalého bydliště odhlásit. S manželem jsme žili 15let. Nevím co dělat. Pavla
___ODPOVĚĎ:
Rozvodem manželství zaniklo Vašemu bývalému manželovi právo užívání bytu ve Vašem osobním vlastnictví. Od doby právní moci rozsudku o rozvodu můžete po manželovi požadovat tržní nájemné, ode dneška až tři roky zpětně z titulu bezdůvodného obohacení. Rozhodně mu nemusíte přispívat na nájem, navíc ho můžete kdykoli vystěhovat (neboť předpokládám, že nájemní smlouvu nemáte uzavřenou). V současné chvíli Váš bývalý manžel nemá proto žádná práva k obývání bytu. Proto vyjasněte tuto situaci manželovi, a pokud bude situace neúnosná, nebo nebude dohoda možná, podejte žalobu na vydání bezdůvodného obohacení, právě z titulu užívání Vašeho bytu bez zákonného důvodu. Máte velmi dobré šance na úspěch v takovém řízení.
Co se týče vystěhování, máte hned několik možností. Můžete např. požádat o pomoc Policii (ta vyprovodí bývalého manžela z bytu, protože v něm nemá aktuálně Váš bývalý manžel již co pohledávat – byt je Váš a on ho obývá bez Vašeho svolení) nebo se můžete dožadovat vystěhování soudně (výdaje soudního řízení bude hradit bývalý manžel, pokud soud prohraje). Pokud se situace zkomplikuje, doporučuji věc řešit s právníkem, který Vám v každé vzniklé situaci operativně poradí.
Exmanžel se nechce odstěhovat z bytu, rodinného domu manželky
Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.