___
ODPOVĚĎ:
Komáři, klíšťata a mouchy přenáší řadu závažných onemocnění, jako je např. klíšťová encefalitida nebo, v exotičtějších zemích, malárie nebo horečka dengue (jak se projevuje horečka dengue se dočtete zde). Proti některým z nich neexistuje jiná ochrana než důkladná prevence v podobě používání repelentů a dalších ochranných pomůcek.
Pomáhá oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi, děti by měly spát v pokojích s klimatizací, se zakrytými okny nebo pod moskytiérou. Také kočárek je třeba přikrýt sítí proti hmyzu. Repelenty ale nejsou vhodné pro děti mladší 2 měsíců, ty můžeme chránit jedině mechanickými prostředky. I to je závažný důvod, proč bychom s hodně malými dětmi neměli jezdit do tropických a asi ani subtropických zemí. Nebezpečí bohužel číhá i u nás. Vedle klíšťat je to i bodavý hmyz. V poslední době se objevily případy lymeské boreliózy po bodnutí komárem či muškou (muchničkou)!
Čím menší je ovšem počet bodnutí nebo pokousání hmyzem, tím menší je riziko onemocnění. Repelenty i mechanické zábrany se proto vyplatí, i když nejsou účinné na 100%. Pokud jedete do exotických krajů, zvažte možnosti očkování, o kterých vás informuje dětský lékař. I když děti nadšené nebudou, je to lepší, než aby měly celoživotní následky po nebezpečné chorobě.