Dobrý podvečer, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Horečka u dětí a její léčba - srážet nebo nesrážet horečku - rady

Slyšela jsem, že se dětem nemá srážet teplota do 38 stupňů, je to pravda? Hana

___

ODPOVĚĎ:
Jako zvýšenou teplotu označujeme rozmezí 37-38°C, jako horečku pak hodnotu nad 38°C. Horečka se v počátečním stádiu má nechat propuknout. Většinou dítě (ale i dospělý) trpí zimnicí, třesavkou a kdy i když mu v tu chvíli stoupá teplota, žádá aby bylo přikryto peřinou. V této fázi se člověk cítí nejhůře, může se dostavit i doprovodná symptomatika v podobě bolesti hlavy, břicha, svalů nebo kloubů, vzácněji zvracení, je přecitlivělý, apatický. Tehdy je nejlepší klid v temné místnosti (děti odmítají jakékoliv podněty). Teplota v tu dobu vystoupá i nad 39 stupňů. Do této doby by se nemělo v první fázi horečky zasahovat. Tělo ví dobře co dělá, při této teplotě se totiž zastavuje množení bakterií a virů a některé i umírají. Pokud horečku srazíme příliš brzy, budeme se sice cítit lépe, ale utlumíme tím obrannou reakci organismu a tím mu ztížíme boj s patogeny a souvisle s tím prodloužíme nemoc. Pokud již nějakou dobu teplota nad 39°C trvá, můžeme dát léky od horečky ( např. Paralen, Nurofen, Pandol, Ibalgin) a případně dítě chladit vlažnými obklady lýtek. Pokud to dítě nechce, nenutíme je, aby bylo přikryto.

Za nebezpečné se považuje, pokud teplota během dne několikrát stoupne a klesne sama od sebe, tehdy se doporučuje konzultace lékaře s došetřením příčiny při hospitalizaci.

Některé výzkumy tvrdí, že po prodělání vysokých horeček se děti pohnou dopředu ve svém psychomotorickém vývoji (např. v kreslení nebo hře na hudební nástroj). Příčina tohoto stavu není zatím jasná.