Podle čeho lze poznat, že jsou skla s filtry opravdu kvalitní? Záleží i na barvě filtru? Můžeme věřit i brýlím z vietnamské tržnice? Helena
___
___
ODPOVĚĎ:
Barva filtru nezaručuje stoprocentní ochranu oka proti UV záření, UV filtr se nesmí zaměňovat se zbarvením skel. UV filtr vychází z principu blokování neviditelného UV záření, kdežto zbarvení souvisí pouze s propustností viditelného světla, tedy tmavostí skel, a udává se v kategoriích 0-4.
Pokud budete mít tmavé brýle bez UV filtru, riziko vzniku očních komplikací se proti stavu bez brýlí bohužel dokonce zvyšuje. Díky tmavému filtru reaguje totiž zornice rozšířením, a do oka tak proniká mnohem více škodlivého UV záření. To, zda sluneční brýle UV filtr mají, tedy rozhodně nelze posuzovat podle intenzity zbarvení skel. Jediná orientace souvisí s přítomností nálepky UV400. Toto označení znamená, že brýle nepropustí krátkovlnné záření do 400 nm, a tudíž plně pohlcují UV záření.
V dnešní době nemá člověk bohužel nikdy jistotu, co kupuje, a nálepka mu v tomto často nemusí pomoci. Proto je lepší vyhnout se stánkovému prodeji a zvolit raději nákup kvalitních slunečních brýlí v optice. Pokud pochybujete o přítomnosti UV filtru ve vašich brýlích, můžete si jeho přítomnost nechat ve většině očních optik ověřit přístrojem (a případně pak nekvalitní brýle reklamovat u prodejce).