Dobré odpoledne, dnes je pátek 29.11.2024, svátek slaví Zina, zítra Ondřej.

Jak dokázat zaplacení alimentů, výživného když rodiče žijí ve společné domácnosti po rozvodu

Před dvěmi lety jsme se účelově rozvedli. Po rozvodu jsme žili s "bývalou" manželkou stále v jedné společné domácnosti včetně milostného života a oba dva jsme se finančně podíleli na jejím provozu. Z našeho manželství máme syna a soud mi určil minimální částku výživného.
___
___


Za našeho téměř dvouletého života po rozvodu si ode mne bývalá manželka brala měsíčně i desetinásobek určené částky na provoz společné domácnosti a svoji osobní potřebu. Nyní si našla nového přítele, znemožnila mi přístup do bytu , kde jsou i elektrospotřebiče, které jsem zakoupil v době po rozvodu a podala na mě trestní oznámení, že jsem neplatil alimenty po celou dobu od rozvodu.
I Policista při podání vysvětlení mi řekl, že to na něj dělá dojem osobní msty. V současné době už je nařízeno hlavní líčení. Lze za pomoci dalších svědků (a není jich málo) prokázat u soudu, že jsme žili ve společné domácnosti a podílel jsem se významně na chodu byť rozvedené rodiny . tzn. i na potřebách svého syna, přestože mi na peníze které si ode mě brala nikdy nedala žádné potvrzení? Lze se domoci za pomoci dalších svědků, že elektrospotřebiče cca v hodnotě 25.000,- Kč, které si ponechala a odmítá mi je vydat, jsem koupil opravdu já?
Jak mám postupovat? Mám jít a podat trestní oznámení pro křivou výpověď pro výživné, popř. pro krádež pro případ druhý? Jindřich


ODPOVĚĎ:

U soudu, který bude řešit trestní oznámení pro neplacení alimentů je velice vhodné, pomocí svědků, prokázat, že jste alimenty platil po celou dobu od rozvodu. Také si myslím, že budete v tomto případě úspěšný. Prokázat skutečnosti můžete nejrůznějšími způsoby – zákon Vás nijak neomezuje. Svědci jsou v případě předávání peněz „z ruky do ruky“ tou nejlepší volbou.

Trestní oznámení pro křivé obvinění je nasnadě, protože se domnívám, že bývalá manželka splnila podmínky v trestním zákoníku. O krádež však nejde. Pouze máte tyto spotřebiče ve spoluvlastnictví, sám jste souhlasil s umístěním v bytě. Budete se o ně muset soudit v občanskoprávním řízení – tedy samostatném řízení, které je na trestním prakticky nezávislé.
Tedy podat žalobu a opět pomocí svědků dokázat, že jste tyto spotřebiče zakoupil Vy, a že požadujete vzájemné vypořádání


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.