___
ODPOVĚĎ:
Za dobu 6 let, co pracuji na neurologii, jsem se setkal se spoustou příruček týkajících se prevence bolestí páteře. Faktorů, které rozhodují, zda se u vás rozvinou bolesti páteře je mnoho. Záleží na práci, volnočasových aktivitách i na tvaru páteře (skolióza, prohloubené lordózy či kyfóza).
Spěte na boku či na zádech, ne na břiše (přetěžujete tím krční páteř), volte pohodlnou, ale spíše tvrdší matraci. Ráno po probuzení se protáhněte jako kočka. V práci je např. podstatné jak sedíte na židli a jak vysoko máte monitor. Při chůzi mějte narovnaná a uvolněná ramena, představte si, že vrcholek hlavy je tažen jako na provázku. Nehrbte se, ramena táhněte mírně dozadu a mírně vypněte hrudník. Pokud zvedáte věci ze země, přibližte se co nejvíce a zvedněte věc (nebo dítě) z podřepu. Čím blíže k tělu máte dítě nebo věc, tím je méně Vaše páteř namáhána. Dítě noste na delší vzdálenosti na nosítcích s bederním pásem. Pokud jste na nákupu, noste věci vždy ve dvou taškách, které mají zhruba stejnou hmotnost. Ženy by měly nosit kabelku střídavě na obou ramenech. Pokud dáváte věci do pračky bočním otvorem, vždy si dřepněte, nevkládejte je z předklonu. Pokud dlouho sedíte, minimálně jednou za hodinou se projděte na několik minut po místnostech nebo chodbě. Nikdy nezvedejte věci ze země ze sedu. V sedě nejsou aktivovány některé svaly, které zpevňují páteř a ta je pak velmi namáhána.
Co se týče cvičení, je jich celá řada, jsou zmíněna na internetu či v různých brožurkách. Cvičení Vám také může poradit fyzioterapeut. Páteř minimálně přetěžuje plavání (oslabení gravitace ve vodě), proto je vhodné i pro obézní osoby. Příznivě také působí procházky, které by měly být dlouhé minimálně 20 minut. Je možné při nich použít speciální hole (nordic walking). Vhodným doplňkem (ne však klíčovým, jak se někteří domnívají) jsou masáže.