Mé dítě si přineslo ze školy vši. Velmi se za to mezi našimi známými stydíme, přerušili jsme na pár dní setkávání našich dětí. Rádi bychom se zeptali jak se vší zbavit a jak se do budoucna preventivně chovat, aby je syn znovu nedostal. Děkuji. Alena
___
Chápu, že se stydíte, nicméně za to nemůžete. Vši se totiž mohou objevit i v sebečistotnějších rodinách. Děti, které mají vši bývají neklidné, ospalé, nepozorné a často se drbou na hlavě. Na pokožce hlavy se mohou objevit boláky a rozedřená místa. Svědění způsobuje prolézání vší mezi vlasy, nejčastěji po večerním ulehnutí do postele. Pouhým pohledem, případně pomocí lupy můžete veš v hlavě najít ve třech stadiích - dospělá veš - její vajíčka, hnidy - larvy, nymfy (fotografie mám na svém webu zbynekmlcoch.cz). Veš je zhruba 2 až 4 milimetry dlouhý parazit, hnidy jsou hnědá vajíčka těsně přiléhající k vlasům. Vši je kladou blízko k pokožce hlavy. Jejich odstranění spočívá v použití odvšivovacího prostředku z lékárny (nechci jmenovat kvůli reklamě). Postupujete podle příbalového letáku. Většinou se podaří zbavit vší do týdne. Obecně se léčebná kúra nesmí opakovat dříve než za jeden týden, častějším používáním se zvyšuje odolnost vší k přípravkům. Po ošetření odstraňte mrtvé hnidy. Je to z toho důvodu, že mezi nimi může být i nějaká živá a problém se tím pádem vrací. Může to být zdlouhavé a pracné, ale pro úspěch celého procesu nezbytné. Samotný odvšivovací prostředek vám zpravidla nepomůže, pokud poté hnidy mechanicky z vlasů neodstraníte hřebenem či rukou. Pro první "hrubé" odstranění hnid můžete použít hustý hřeben, takzvaný všiváček (v drogerii za cca. 20-80 Kč). Před česáním se doporučuje vlasy přelít teplou octovou vodou. Účinnost léčby můžete ověřit důkladnou kontrolou vlasů a pokožky hlavy, dále také pozorujte dítě, zda se nedrbe a není neklidné. Jak již bylo psáno výše, je třeba odvšivovací kúru po sedmi až deseti dnech zopakovat.
Druhý zcela spolehlivý způsob jak se vší zbavit je totální vystříhání vlasového porostu „dohola.“ To se ale některým rodičům a jejich dětem (hlavně dívkám) nemusí zamlouvat.
A prevence? Na trhu jsou i repelenty, které slibují, že ochrání dítě v „zavšiveném“ kolektivu například po dobu 48 hodin. Jde však o kosmetické přípravky bez statutu léčiv, a jejich účinky tedy nemusí být klinicky ověřeny. Mohou však dobře posloužit jako jeden z článků prevence spolu s důslednými prohlídkami. Jako repelent podle některých zkušeností funguje i šampon proti lupům s olejem čajovníku australského (tea tree oil). Vůně čajovníku má vši odpuzovat.