Vnitřní strany zubů mi pokrývá zubní kámen. I když mi moje zubařka každý půlrok udělá kompletní hygienu ústní dutiny, přesto mi na zubech zůstává. Je nějaká možnost, jak ho odstranit nebo jak se mu preventivně bránit? Olga
______
ODPOVĚĎ:
Zubní kámen se tvoří ze zubního plaku, ve kterém se ukládají minerální látky ze slin a zbytků potravin. Původně měkký a snadno odstranitelný povlak zmineralizuje v kámen, který lze odstranit jen za pomoci ultrazvuku a ručních nástrojů.
Proč nám zubní kámen vadí? Mechanicky dráždí dásně, ty jsou nejprve začervenalé, oteklé, krvácejí, což je příznak zánětu, který bez léčby pomalu pokračuje v parodontózu s následným vikláním až vypadnutím zubu.
Zubní kámen se nejčastěji usazuje na dolních řezácích, právě na vnitřní straně zubů a na horních stoličkách, to jsou místa, která se nečistí úplně jednoduše, a navíc tam ústí slinné žlázy. Zuby jsou pokryté zažloutlým až tmavým kamenem, často i na přední straně.
Jak se zbavit zubního kamene? Základem je pravidelná ústní hygiena, profesionální i domácí péče.
Dentální hygienistku je nejlépe navštěvovat 2-3x ročné, ukáže vám, jak zuby správně čistit, jak a čím správně čistit mezizubní prostory, doporučí vám vhodný zubní kartáček a další nezbytné pomůcky dentální hygieny.
Správné čištění při každé návštěvě zkontroluje, případně poopraví. A nezapomínejte na pravidlené čištění - kde není plak, není ani kámen.