Jak vybrat zubní kartáček? Děkuji, Simona
___
___
ODPOVĚĎ:
Každému z nás vyhovuje něco jiného. Důležitými kritérii jsou:
Úchop: Nezáleží na tom, zda jste praváci, nebo leváci, u kartáčku se toto neřeší. Pro správné vyčištění je potřebné, abychom mohli kartáček dobře ovládat, aby nám neklouzal z ruky a abychom se s ním dostali tam, kde je to zapotřebí.
Pracovní hlava: Její velikost se už příliš nepodobá té před padesáti lety - dnes je podstatně menší. I u velikosti „S“ je však ještě z čeho vybírat podle potřeby - tvary hlavice i štětin se mění v závislosti na požadovaném výkonu, existují kartáčky pro úzce specializovaný problém.
Štětiny: V dobách „před plastem“ se vyráběly z přírodních, zvířecích štětin. Dnes jsou tady jako alternativa pro zastánce 100% ekologického životního stylu. Až 99 % štětin se však vyrábí z umělých vláken, která mají zaoblené špičky. Jejich tvar na hlavici se může lišit, někdy bývají na stranách kartáčku štětiny vyšší nebo nižší a uprostřed zas obráceně, někdy kopírují tvar lžičky, což zajišťuje větší „přilnavost“ k zubům během čištění. Domněnka zažitá ze starých dob, že čím tvrdší štětiny, tím lepší výsledek, zdaleka neplatí: pořizovat byste si měli kartáčky o tvrdosti „medium“, měkké nebo ultraměkké. Pamatujte, že čím měkčí štětiny, tím déle je třeba plak ze zubů stírat; minimální doba jsou 3 minuty. Odměnou vám budou jemně, avšak šetrně a dokonale očištěné zuby. Problematika výběru vhodného kartáčku podle individuálních potřeb je velice široká.