Dobrý večer, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Jak zvládnout přechod času ze zimního na letní a jarní únavu

Změna normálního času na tzv. letní mě ničí. Jako by nestačila "obyčejná" jarní únava, "jsem okrádán" ještě o hodinu spánku denně. Proč se to děje? Aco dělat, abych mohl fungovat? Děkuji, Marcela
___
___


ODPOVĚĎ:

Na problémy si stěžuje mnoho lidí, kteří v období po změně času pociťují pokles výkonnosti, nespavost, únavu a špatnou náladu. Odmítavým postojem ke střídání času se proslavil dnes již zesnulý Stanislav Pecka, pekař z východočeských Sobětuch. On i další kritikové časového opatření argumentují nejčastěji právě negativními zdravotními dopady na lidský organismus. Podle odborníků to ale ve skutečnosti vadí jen menšině.
Posun času o hodinu obvykle komplikuje život lidem, kteří mají v zásadě pevný denní režim. Těm nějakou dobu trvá, než si organismus navykne usínat a vstávat o hodinu dřív. Navíc přirozený biorytmus člověka má tendence den "prodlužovat" asi o 12 minut, což přispívá k lepšímu snášení podzimního přechodu z letního na zimní čas, ale na jaře je to přímo protichůdná tendence. Chtě nechtě si na to ale i ti nejcitlivější z nás musí zvyknout. Obvykle to trvá 14 dnů. Podpořit organismus můžete vitaminovými přípravky, kořenem z ženšenu (snižuje únavu, zlepšuje soustředění a paměť), guarana a také kofein.