Jaký názor máte na doporučení, že dítě by si alespoň nějaké nemoci (méně nebezpečné, např. plané neštovice) mělo prodělat, aby jeho imunitní systém "nezakrněl?" Proti všemu přeci očkovat nelze. Děkuji, Sandra
______
ODPOVĚĎ:
Při vakcinaci pracuje imunitní systém úplně stejně jako při nemoci. Je tedy povzbuzen k tvorbě protilátek, ale bez projevů nemoci a rizika komplikací. Někdy se setkáváme s lehkými příznaky, které signalizují, že nějaký boj v těle probíhá. Není přitom cílem očkovat úplně na vše, ovšem na smrtelné nemoci rozhodně ano. Navíc svět sleduje i ekonomická hlediska. To dokazuje zavedení povinného očkování dětí proti chřipce i neštovicím v USA.
V západních zemích je téměř 90% proočkovanost proti pneumokokům, meningokokům, rotavirům atd. Očkování je úžasný vynález, který se stále více dovádí k dokonalosti. Rizika jsou minimální. Bohužel u nás do očkování mluví spousta laiků. Obávám se, že pokud kvůli aktivitám jeho odpůrců poklesne proočkovanost na některé závažné infekce, např. černý kašel, může dojít i k úmrtím u novorozeňat. K tomu už došlo v západních zemích, kde se poté rychle vrátili k původnímu systému očkování.