Příjemnou noc, dnes je úterý 24.12.2024, svátek slaví Adam a Eva, zítra 1.svátek vánoční.

Je lepší použít tuhé, tekuté mýdlo nebo si jen ruce omýt vodou?

Manželka si vždycky v »mekáči« před jídlem na toaletě dlouho umývá ruce, a navíc si je dezinfikuje. Není to přehnané? Opláchnutí snad stačí, ne? Honza

___
___


ODPOVĚĎ:

Používání mýdla při mytí rukou lze doporučit. Mýdlo obsahuje látky, které změkčují vodu a pomáhají ruce důkladně zbavit špíny. Princip je mj. ten, že mýdlo nedovolí nečistotám a bakteriím na rukách ulpět a způsobí, že tyto částice sklouznou a odplaví se s proudem vody. 

Ve veřejných prostorách a např. na toaletách, je však hygieničtější prostředek v dávkovači, protože na kostce mýdla mohou bakterie také být. Není-li možnost použít jiné než tuhé mýdlo, je na místě právě dávka dezinfekce. Pomoci mohou i dezinfekční kapesníčky, které lze mít v malém balení stále při sobě.

Pouhé oplachování rukou pod vodou nestačí k likvidaci bakterií. Naopak zvlhčení rukou může být živnou půdou pro množení bakterií či plísní.

 

Nezapomínejte ale, že nadměrná hygiena také není ideální (i zde platí, že všeho moc škodí). Pokud má tělo nedostatek škodlivých částic, proti kterým musí bojovat (tím myslím bakterie, viry a plísně), imunita pak "lenoší" a když pak přijde větší bakteriální či virová nálož (to je odborný mikrobiologický termín), tak člověk žijící v nadměrné čistotě snáze onemocní. Podobně jsou na tom i děti z nadměrně čistých rodin. Naopak dobře jsou na tom děti a dospělí lidé žijící na vesnici mezi domácími zvířaty. Takoví lidé jí např. ovoce přímo ze stromu a jejich imunita je tedy zvyklá na neustálý boj s potencionálně nebezpečnými mikročástičemi.

Nezaměňujte proto svou domácnost za "sterilní operační sál." Můžete tím sobě více uškodit než-li pomoci.