Naštěstí z veřejných toalet už vymizely umolousané ručníky. Setkávám se ale s elektrickou sušičkou rukou a po jejím použití nemám pocit čistoty. Jsou opravdu tak hygienicky na výši? Zdeňka
______
ODPOVĚĎ:
Používání elektrických sušičů rukou na nich zanechává víc bakterií než použití papírových ručníků. Jak prokázal výzkum londýnské University of Westminster, v případě sušiče na bázi teplého vzduchu je to v průměru o 254% bakterií více. Výzkum také zjistili, že sušiče na bázi rychlého proudu vzduchu mohou bakterie rozšířit (přesněji rozvířit) až do vzdálenosti 2 metrů. Je tedy lépe dát před nimi přednost jednorázovým papírovým ručníkům nebo vlastnímu papírovému kapesníku. Dalším zdrojem bakterií jsou dveřní kliky a vodovodní páky, resp. kohoutky. Je zde více bakterií než na toaletním prkénku.
Nezapomínejte ale, že nadměrná hygiena také není ideální (i zde platí, že všeho moc škodí). Pokud má tělo nedostatek škodlivých částic, proti kterým musí bojovat (tím myslím bakterie, viry a plísně), imunita pak "lenoší" a když pak přijde větší bakteriální či virová nálož (to je odborný mikrobiologický termín), tak člověk žijící v nadměrné čístotě snáze onemocní. Podobně jsou na tom i děti z nadměrně čistých rodin. Naopak dobře jsou na tom děti a dospělí lidé žijící na vesnici mezi domácími zvířaty. Takoví lidé jí např. ovoce přímo ze stromu a jejich imunita je tedy zvyklá na neustálý boj s potencionálně nebezpečnými mikročástičemi.
Nezaměňujte proto svou domácnost za "sterilní operační sál." Můžete tím sobě více uškodit než-li pomoci.