Na našem trhu se volně prodívají nejrůznější roztoky na čištění uší, spreje nebo třeba ušní svíčky. Má smysl něco z toho používat? Kdy a jak často? Hedvika
______
ODPOVĚĎ:
Ušní maz, tzv. cerumen je fyziologická (přirozená) součást ucha a neměl by se razantně odstraňovat.
Většina sprejů a roztoků je složena z mořské vody nebo peroxidu vodíku, jejich cena je nepřiměřeně vysoká a účinnost podobná jako u prostého peroxidu vodíku nebo parafínového oleje. Změkčí vzniklý maz, část ho rozpustí a snadněji se pak odstraní. Jejich občasné užití je možné, ale nepovažuji ho za nutné.
U ušních svíček se spíše ORL lékaři setkávají s již vzniklými komplikacemi - záněty zvukovodu, popálením, bolestmi ucha z většího podtlaku.cho je složitý orgán. Tvoří jej jednak zevní ucho - s boltcem a zvukovodem. Boltec směruje akustické vlny do zvukovodu. Zvukovod neboli sluchový kanálek je trubice, která má část chrupavčitou a kostěnou. Na konci zvukovodu se nachází bubínek, hranice mezi zevním a středním uchem. Zvuková vlna, která projde zvukovodem, naráží do bubínku a putuje dál do nitra ucha. Délka zvukovodu dospělého člověka je asi 3 cm. Bubínek je vazivová blanka na konci zvukovodu asi 0,1 mm silná. Zvuková vlna jej rozechvěje, bubínek ji zesílí a předá do středního ucha. Zdravý bubínek je lesklý a má šedavou barvu. Výstelka zvukovodu obsahuje mazové žlázy, které produkují ušní maz cerumen - viz výše. Zvukovod má samočisticí schopnost - nečistoty jsou z něj vypuzovány směrem ven.