Dobrý večer, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Ječné zrno, vlčí zrno - rozdíl, léčba, bylinky, babské rady, samoléčba, délka léčby

Zanítilo se mi víčko. Znám ječné a vlčí zrno, ale nevím jaký je mezi nimi rozdíl a jak je léčit. Poradíte? Děkuji. Ivan__

___

ODPOVĚĎ:
Ječné zrno (hordeolum) je zánět povrchových žlázek víčka - Zeissových žlázky (nejčastěji způsobený pyogenními koky). Je snadněji léčitelné.

Vlčí zrno – (chalazion) vzniká ucpáním a následným zánětem hlubokých mazových žláz (Meibomských žláz), což způsobí zarudnutí, relativně velký otok víčka – ať už horního nebo spodního. Oko bolí, řeže a cítíte dyskomfort při mrkání. V průběhu léčby se vytvoří až jeden centimetr veliká bulka, která nepřetržitě bolí, zvláště pak při mrkání. Pohledem na vnitřní stranu víčka uvidíte zanícenou žlázku v bílé barvě.

Léčba spočívá v lokálním podávání masti s antibiotikem (nejč. neomycin - mast Maxitrol, O-framykoin) a to i 5x denně (na kůži i do spojivkového vaku).

Doba léčby: záněty víčka se léčí většinou 1 týden, ne déle než 14 dní.

Bylinky: podpůrná léčba jsou obklady z výluhu bylin (světlík, heřmánek a méně známého sporýše - lze sehnat v lékárně). Přikládáme vatu nebo plátýnko s teplým výluhem (teplo urychluje zánět) na 20 minut jednou nebo vícekrát denně.

Určitě nerealizujte samoléčbu a jděte brzy k očnímu lékaři. Nemuselo by se to vyplatit a u špatně léčeného zapouzdřeného vlčího zrna hrozí i malý operační zákrok.