Dobré odpoledne, dnes je středa 25.12.2024, svátek slaví 1.svátek vánoční, zítra 2.svátek vánoční.

Kdy použít léky na odkašlávání a kdy léky proti kašli

Můžu se zeptat, kdy by se měly používat léky na vykašlávání a kdy léky proti kašli? Díky, Dana
___
___


ODPOVĚĎ:
Kašel patří mezi nejčastější onemocnění podzimního času, kterému snadno podléhají především děti. Vzniká však v průběhu celého roku, rozdíl je pouze v příčinách vzniku a následném způsobu léčení. Příčinou kašle může být nejen infekce (virové či bakteriální napadení dýchacích cest), ale i vdechnutí nějakého předmětu (např. tekutiny, jídla, hmyzu), kouř, prach či alergeny (pyly, spóry plísní, roztoči, zplodiny aut ad.).

Důležité je rozlišit, zda je třeba kašel tlumit (v případě suchého, mnohdy bolestivého „neproduktivního“ kašle), nebo naopak podporovat vykašlávání hlenů tvořících se v dýchacích cestách (u vlhkého kašle).

Kašel - pokud není příliš agresivní - je totiž životně důležitou obrannou funkcí organismu. Nemělo by se mu proto příliš bránit, pouze jej usměrnit a napomoci hlenům a škodlivinám dostat se ven.

U vlhkého „produktivního“ kašle je možné podpořit odkašlávání nahromaděného hlenu z dýchacích cest pomocí léků, tzv. expektorancií, aby došlo k rychlému vyčištění a uzdravení sliznice.

Suchý „neproduktivní“ kašel
se mírní pomocí tzv. antitusik. Jak se tedy od urputného kašlání pomoci?  Kromě případného nasazení léků hodně pije (vodu, zeleninové šťávy, polévky), používejte zvlhčovače vzduchu a vyzkoušejte bylinné čaje či aromaterapii. Použití medu do čaje může některé lidi dráždit ke kašli, jiní si jej naopak chválí. Před spaním je dobré vypít meduňkový čaj, který jednak napomáhá rozpouštět hleny a druhak zklidní. Na dýchací cesty příznivě působí i návštěvy solné jeskyně.

Je-li někdo ve stresu, může ho provázet tzv. psychogenní kašel, který je (byť se to nezdá) mezi lidmi hodně rozšířen (závislý je na stresovém momentu, jde o suchý neproduktivní kašel často u adolescentů, neurotiků, psychicky predisponovaných osob).