V posledních letech postupně přibírám, přisuzuji to věku, ale možná je to způsobeno tím, že často zaháním stres jídlem. Pokaždé, když jsem ve stresu a něco mě rozhodí - v práci nebo i doma, uklidňuji se snědením oplatky, čokolády, zákusku. Co s tím? Jaroslava
___
___
ODPOVĚĎ:
Váš hmotnostní přírůstek může skutečně souviset s vaším způsobem zahánění stresu. Je to dokonce často používaný způsob, zvláště u žen. Stres takto zahání 4x více žen než mužů. Bohužel na snížení stresu, respektive pro pocit uspokojení, funguje nejlépe právě konzumace potravin s vyšším obsahem sacharidů (cukrů) a tuků, proto podvědomě častěji sáhnete po čokoládě než po zeleninovém salátu. Pokud tak řešíte stres opakovaně a máte dispozice k nadváze, musíte se vzestupem hmotnosti počítat.
Řešení je jediné: ovládnout chuť, uvědomit si, že tím jen řešíte nervozitu, a zkusit zahnat stres něčím jiným. Proti stresu skvěle působí pohyb - vyplavuje endorfiny. Budete se lépe cítit, a co víc, pohyb přispívá k lepší kondici a snížení hmotnosti. Nejste-li si jistá, jaký pohyb zvolit a jak sestavit svůj jídelníček, můžete navštívit nejbližšího obezitologa nebo výživového poradce/specialistu. V případě, že Vás stres trápí více než-li je zdrávo nebo chuť na sladké nedokážete přemoci, zvažte návštěvu psychologa, který Vám může se změnou návyků a stereotypních vzorců chování pomoci.