___
ODPOVĚĎ:
Rivotril je lék ze skupiny anxiolytik, jehož hlavním účinkem je snižování úzkosti a vnitřního napětí. Je-li užíván dlouhodobě, dochází k tomu, že se jeho účinnost snižuje, a člověk potřebuje stále vyšší dávku k dosažení původního efektu (to je bohužel nevýhoda více-méně všech anxiolytik).
Při dlouhodobém užívání se může u některých pacientů vytvořit návyk či závislost. Ten se projevuje tím, že se při vysazení léku objeví některé abstinenční projevy jak psychické, tak tělesné. K těm nejčastějším patří
- podrážděnost,
- třes prstů a jazyka,
- pocení,
- vnitřní napětí,
- zrychlený tep,
- nechutenství a
- nespavost.
V případě přítomnosti výše uvedených příznaků je vhodné vyhledat lékaře, nejlépe psychiatra. Náhlé a nekontrolované vysazení léku je totiž velmi rizikové a může vést k poruchám vědomí (zde myšleno kvalitativní poruchy vědomí) a možnost rozvoje epileptického záchvatu. Proto je nutné, aby jakési "odvykání" probíhalo pod dohledem zdravotníků.
Po zvládnutí abstinenčních příznaků lze začít hledat cesty ke zlepšení psychického stavu a úpravy spánku. Nabízí se v prvé řadě psychoterapeutický přístup, jehož cílem je odkrýt příčiny problémů a pomoci pacientovi se s nimi vyrovnat.
Existuje také celá řada léků na spaní, které jsou bezpečné a při jejich užívání podle doporučení lékaře nehrozí rozvoj syndromu závislosti. Součástí komplexního přístupu k terapii spánku je rovněž tzv. spánková hygiena, která zahrnuje celou škálu jednoduchých opatření, jež mohou výrazně zvýšit kvalitu spánku. K těmto opatřením patří pravidelný denní rytmus (rytmus spánek-bdění - tj. tzv. cirkadiánní cyklus), vyvarování se pití černé kávy a alkoholu v pozdních hodinách, krátké relaxační cvičení před spánkem aj. O spánku a poruchách usínání je mnoho článků v tomto webu (viz zde).