Příjemnou noc, dnes je sobota 23.11.2024, svátek slaví Klement, zítra Emílie.

Nitroděložní tělísko Mirena - výhody, nevýhody, bolest při zavádění

Máme s manželem roční dítě a chtěla bych místo hormonálních pilulek zkusit nitroděložní tělísko. Jaké jsou dnešní možnosti a co byste mi mohl doporučit? Hrozí při zavádění tělíska nějaké komplikace nebo bolest? Děkuji, Magda
___
___


ODPOVĚĎ:

Poznatek, že cizí těleso vložené do pochvy způsobuje neplodnost, byl znám už od starověku. Už před 2400 lety zaváděl Hippokrates ženám do dělohy předměty ze slonoviny. Móda se promítla i do antické antikoncepce. Později byla nitroděložní tělíska ještě vylepšena, zhotovovala se ze zlata nebo z platiny, a přestože tento "šperk" nebyl vidět, někdy nechybělo zdobení diamanty nebo perlou.

Když se v medicíně začaly používat plastické hmoty, bylo u nás bylo ještě nedávno velice populární nitroděložní tělísko DANA - zkratka dobré a neškodné antikoncepce. K následnému vylepšení se už nepoužily drahokamy, ale hormon, který se po celou dobu zavedení, zpravidla pěti let, z tělíska pomalu vylučuje a v nepatrných dávkách stále působí.
Veliká antikoncepční spolehlivost nitroděložního tělíska Mirena je pak způsobena trojnásobným zajištěním. Především je vlivem cizího předmětu v děloze způsobena likvidace spermií bílými krvinkami. Hormon levonorgestrel v Mireně pak brání růstu děložní sliznice, a navíc ještě zahušťuje hlen v děložním hrdle. Nízká sliznice pak způsobí velmi slabé menstruační krvácení a hustý hlen zabrzdí nejen pohyb spermií, ale zablokuje i možnost průniku infekce. Uživatelky nitroděložního tělíska pak mají vskutku nejen podstatně nižší výskyt zánětu vaječníků a vejcovodů, ale také jim často třeba úplně vymizí menstruace, což je možno jistě považovat za zvýšení pohodlí a životního komfortu. Současná nitroděložní tělíska se hodí především pro ženy, které jsou tak trochu zapomnětlivé a působí jim problémy každodenní polykání hormonální tablety.
Není divu, že na celém světě už počet nositelek tělíska začal převažovat nad uživatelkami pilulek (tělísko: 150 milionů žen, hormonální antikoncepce: 100 milionů). Nitroděložní tělísko je také vhodné pro ženy kojící, a to proto, že nepatrné množství hormonu nijak neovlivní složení mateřského mléka. Nitroděložní tělísko, ve kterém je obsažen hormon, se tedy zcela zásadně liší od původního nitroděložního tělíska DANA, jehož užívání ženám často komplikovalo život nepravidelným a silnějším krvácením. Obsažený hormon zvyšuje také antikoncepční spolehlivost, takže se už tomuto prostředku právem neříká "tělísko", ale "nitroděložní systém".

Bolest při zavádění tělíska je zcela nepatrná, spíš by se mohla přirovnat k nepříjemnému pocitu tlaku trvajícímu sotva několik vteřin. Provádí se ambulantně u gynekologa a rozhodně to nelze srovnat třeba s návštěvou zubaře. A tato chvilka nepohodlí je pak bohatě kompenzována tím, že žena nemá minimálně na pět let starosti s otěhotněním.


Odpověděl: MUDr. Radim Uzel