Zajímalo by mě, co všechno by měla zahrnovat ochrana při slunění. Zita___
___
ODPOVĚĎ:
Ochrana při slunění by měla zahrnovat především včasnou a opakovanou aplikaci prostředků na kůži v dostatečném množství a s přiměřenou výší ochrany proti UVA i UVB složce slunečního záření.
- Aby bylo dosaženo ochrany vyznačené ochranným slunečním faktorem, je třeba aplikovat 2 mg ochranného krému na centimetr čtvereční kůže, což může představovat na pokrytí celého těla asi šest čajových lžiček nebo až třetinu menší lahvičky (tj. asi 36 g).
- Aplikaci ochranného prostředku je třeba provést 20-30 minut před zahájením slunění a důsledně opakovat s přihlédnutím k frekvenci koupání nebo intenzity pocení. Jako nejdelší interval opakované aplikace je možné akceptovat dvě hodiny.
- Dále je třeba myslet i na ochranu zraku použitím slunečních brýlí (UV záření způsobuje za mnoho let zakalení oční čočky s nutností její výměny), opatřit dostatečný přívod tekutin a zajistit i vhodnou pokrývku hlavy.
- Významnou úlohu mají i prostředky určené k péči o kůži po slunění, jejichž úkolem je hydratace, regenerace a zklidnění podrážděné osluněné kůže.
- Doporučuji rovněž vyhnout se slunění v době nejvyšší intenzity, tedy v době mezi 11. a 15. hodinou.
- U přípravků ke slunění pro děti se doporučuje ochranný faktor SPF 15-30 i vyšší, ochranný film je třeba obnovovat (znovu natírat) častěji než u dospělých, a nejlepší je děti přímému slunění vůbec nevystavovat. Děti, pokud jsou na slunci, musí mít vždycky pokrývku hlavy i sluneční brýle. I jejich zrak je proti záření méně odolný než zrak dospělých.