Mám babičku, má 84 roků, má problém s rovnováhou, často padá. Co je příčinou a co máme dělat, abychom ji ušetřili závažnějšího poranění? Zuzana
______
ODPOVĚĎ:
Motace (vertigo), točení hlavy, porucha rovnováhy má mnoho příčin a obecně se častěji vyskytuje ve vyšším věku.
Zajímavostí je, že smrt po pádu v koupelně je statisticky pravděpodobnější než při autonehodě a dále že po zlomenině krčku stehenní kosti je o 20-30% vyšší úmrtnost.
Ptala jste se ale na příčinu. Těch může být hodně. Nejčastější příčinou je tlaková dysbalance (myšleno tlak krve, nikoliv barometrický tlak) a to buď běžně (rychlá vertikalizace z leže do sedu či stoje) a nebo způsobená léky na vysoký krevní tlak. K dalším příčinám mohou patřit zvýšená teplota či horečka, větší únava nebo některá onemocnění – např. anémie (chudokrevnost), hypoglykémie (nízká hladina krevního cukru glukózy) či některé druhy nitrolebního krvácení (subdurální).
Ke zvláštním příčinám pak patří porucha vnitřního ucha. Ta se může projevit i u jinak zcela zdravých jedinců např. při jízdě na lodi či kolotoči.
Je nutné také myslet i na kardiovaskulární nemoci – např. arytmie srdce či aterosklerotické změny, které mění tlakové poměry cév (v důsledku jejich zúžení) a tím vedou k nedostatečnému prokrvení mozku či vnitřního ucha. Někdy může vyvolat motaci náhlý záklon hlavy či její rotace (mechanicky dojde ke zúžení cév krku nebo v oblasti krční páteře - arterie vertebrales), dále třeba zánět labyrintu (labyrintida) či Ménierova nemoc.
Z neurologických nemocí pak např. roztroušená mozkomíšní skleróza (ta je většinou ale odhalena v mnohem nižším věku), dále migréna a nitrolební nádory (mozkový kmen apod.). Z výše uvedeného výčtu je zřejmé, že není možné takto přes internet zjistit, jaká je příčina motání u Vaší babičky. Babička by měla být vyšetřena internistou, neurologem, event. i ORL lékařem.
A nyní k prevenci: riziko pádu je vyšší při poruše zrakové kontroly (špatný zrak či brýle). Motace mohou vyvolat i některé léky – např. antiarytmika (léky proti srdeční arytmii), betablokátory, dále hypotenziva (léky snižující tlak krve), antidepresiva, či kombinace léků. V léčbě motace se u mladších lidí kromě léků osvědčuje tai-či, jóga, tanec, tenis, badminton.
Pokud je ale je ale nestabilita intenzivnější, pak by měla babička začít používat hole nordic-walking či jiné (vycházkové, francouzské) – ty jí předepíše praktický lékař. Zaměřte se také na to, jakou obuv babička používá, zda dostatečně pije tekutiny (kolik?), pozor na předměty na zemi (malé koberečky, elektrické kabely!), dále zkontrolujte, zda má všude neklouzavou dlažbu. Položte si také otázku, jsou jsou obývací prostory u ní dobře osvětleny, zda se jí nemůže zamotat pod nohy domácí zvíře (kočka, pes).
Babička ať nosí u sebe neustále telefon (v kapse nebo na krku), aby si v případě pádu s následným závažnějším poraněním (zlomenina, úraz hlavy) mohla zavolat pomoc. Bylo by dobré stanovit, zda babička nemá osteoporozu (a pokud ano, tak ji správně zaléčit). V důsledku této nemoci kostí (řídnutí trámčiny kosti) snadněji dochází ke zlomeninám nejen dlouhých kostí, ale především obratlů (s dlouhodobými následky a bolestmi).ní hlavy krční