___
ODPOVĚĎ:
Poruchy tvorby růstového hormonu se mohou projevit v každém věku. Pokud se objeví v dospělosti, kdy u postiženého jedince došlo k ukončení růstu, je rozvoj příznaků poruch růstového hormonu obvykle pomalý, nenápadný a bývá často pozdě diagnostikován.
Snížená tvorba (sekrece růstového hormonu se může projevit zvýšenou únavností, nevýkonností, sníženou svalovou silou, snížením množství aktivní tělesné hmoty a nárůstem tukové tělesné hmoty, mohou se objevit poruchy metabolismu (látkové výměny), například snížení citlivosti tkání vůči inzulinu a zvýšení hladin krevních tuků. Dlouhotrvající těžký nedostatek sekrece růstového hormonu může mít kromě snížení kvality života pacientů za následek také zvýšení jejich nemocnosti.
Nadbytek sekrece růstového hormonu v dospělosti se zase projeví souborem příznaků (syndromem) akromegalie. Jak se projevuje akromegalie, fotografie a obrázky na webu www.priznaky-projevy.cz . Příznaky této závažné nemoci, kterou v České republice podle odhadu odborníků trpí až 800 lidí, se neprojeví hned, ale rozvíjejí se pomalu a nenápadně. Akromegalie postihuje nejčastěji muže i ženy v produktivním věku, tedy mezi 30 až 50 lety. Nejmarkantnějším a na pohled viditelným projevem je zvětšení koncových částí těla. Prsty na nohou a na rukou se rozšiřují (kolíkovité prsty). Zvětšuje se přitom mnohdy i pata. Dochází i ke změnám v obličeji. Zvětšují se nos, rty, nadočnicové oblouky a rozšiřuje se dolní čelist.