Příjemnou noc, dnes je neděle 22.12.2024, svátek slaví Šimon, zítra Vlasta.

Postup vymáhání peněz za neproplacené faktury

4 roky jsem pracovala po jednu firmu na dohodu o provedení práce. Od 1.8.2009 nemám proplacené faktury v částce 87.066 Kč. K 26.02.2011 firma se mnou ukončila pracovní dohodu. Tímto mně dostala do platební neschopnosti, kdy mi narůstají penále a pokuty z prodlení. Lze tuto částku nějakým způsobem vymáhat? Děkuji za radu, Zdena

___
___

ODPOVĚĎ:
Můžete firmu vyzvat k úhradě a informovat je o svém úmyslu řešit celou věc soudní cestou (pokud jste si ovšem téměř jistá, že firma se nebude mít k úhradám ani po výzvě, případně že firma je dlouhodobě ve finančních obtížích, vynechte tuto výzvu k úhradě, protože by to pro firmu mohl být signál ke zpeněžování nebo převodu majetku, který by mohl být postižen výkonem rozhodnutí a tím obejít věřitele).

Můžete podat návrh na soud na vydání platebního rozkazu na částku v celkové výši součtu fakturovaných neproplacených částek. Samosoudcem vydaný platební rozkaz, vůči kterému nebyl podán odpor žalovaným, je exekučním titulem a můžete prostřednictvím exekuce docílit úhrad jak služeb, které jste firmě poskytla, tak nákladů, které jste měla na soudní řízení.  

Podá-li žalovaný odpor proti platebnímu rozkazu ve lhůtě 15 dnů od doručení, bude nařízeno soudní jednání.

Druhou variantou, a to rychlejší, je postoupení pohledávky – to znamená, že jinému Vašemu věřiteli poskytnete místo úhrady právo vymoci pohledávku, kterou máte vůči firmě.

Z vymožené částky pak uspokojí pohledávku vůči Vám.

Pohledávka se postupuje písemnou dohodou mezi Vámi a novým věřitelem a Vašemu dlužníku se pouze oznamuje a nevyžaduje se jeho souhlas.


Odpověď do webu poskytla Bezplatná právní poradna online.