Dobré odpoledne, dnes je sobota 21.12.2024, svátek slaví Natálie, zítra Šimon.

Právo obývat byt družkou zemřelého druha, nároky majitele

Dobrý den,prosím o pomoc - vloni mi zemřel otec, jsem jediná dědička. Zdědila jsem mimo jiné družstevní byt. Otec tam žil 18 let s družkou, má tam trvalé bydliště. Bydlí tam i nadále, užívá věci po otci a vlastně i po mé mamince,platí inkaso a služby. Před vánocemi nechala vyměnit zámek a klíč půjčila cizí ženské z domu. Takže já klíč nemám.

___
___

V bytě jsou (nebo byly) po mém tatínkovi i po mé zemřelé mamince různé věci (porcelán, možná zlaté věci, peníze, ...). Chtěla bych byt prodat a finančně pomoci svým dětem.Ona odmítá podepsat nájemní smlouvu. Musí podepsat nájemní smlouvu na dobu určitou? A když smlouva vyprší, musí se vystěhovat bez náhradního bydlení? Mám právo mít vlastní klíče? Její děti mi vyhrožují, ať jejich 80letou matku nechám být,že prý ona má právo tam bydlet dál za stávajících podmínek,prý z důvodu trv.bydliště. Ale ráda bych měla taky nějaká práva.Pokud podepíše nájemní smlouvu, můžu požadovat nájemné? Děkuji za pomoc. Lucie

ODPOVĚĎ:
Jako majitelka družstevního bytu máte jednoznačně právo mít klíče a také rozhodnout, kdo ve Vašem bytě bude bydlet. Pokud se s bývalou družkou svého otce nedomluvíte, máte právo jí úředně zrušit trvalé bydliště (na obci) a také po ní žádat nájemné zpětně z titulu bezdůvodného obohacení. Její oprávnění k nájmu zaniklo okamžikem smrti Vašeho otce, takže ji máte právo i vystěhovat.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.