Dobré dopoledne, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Proč je zdravější vařit v páře než ve vodě, Maillardova reakce

Všude se hlásá, že bychom měli vařit v páře. Ale proč? Čím je to lepší než v klasické vodě? Není pak jídlo bez chuti? Děkuji, Irena
___
___


ODPOVĚĎ:
Důvodů pro vaření jídla v páře je hned několik. Nemusíte při tepelné úpravě používat tuky, pokud jídlo nevaříte, znamená to, že se z něj nevyvaří do vody vitamíny a minerální látky (je uchována nutriční hodnota). Při vaření v páteře  se dále uvolní nežádoucí dusík (který odchází s párou). Další výhodou pak je, že jen těžko jídlo můžete připálit. Důležitá je i rychlost přípravy a snadná údržba zařízení. Parou lze i šetrně rozmrazovat a výsledek je mnohem lepší než když rozmrazujeme mikrovlnnou troubou. Pokud postrádáte při vaření v páře křupavou kůrku, existují parní trouby a horkovzdušné grily.

Pokud si chcete tuto tepelnou úpravu jen zkusit a ne hned kupovat poměrně drahé parní hrnce (cena je různá, záleží na použitých materiálech), stačí použít vyšší hrnec s vložkou na ohřev knedlíků, tedy tzv. „pařáček“. Potravinu pak lehce prosolíme, prokořeníme (koření je možné dát i do vody pod pařáček, potravina převezme chuť) vložíme do hrnce, přikryjeme pokličkou a vaříme.
Zelenina díky tomuto postupu (ale i jiné potraviny) lépe uchovává svou strukturu, jsou chutnější, křupavější a není „rozbředlá“. 

Vařit v páře je možné nejen zeleninu, ale i maso. Pokud v tuku nebo přímým žárem tepelně upravujeme právě maso, vznikají heterocyklické aminy (tzv. Maillardova reakce), které zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny. To u naší tepelné úpravy nehrozí.