Dobré poledne, dnes je neděle 22.12.2024, svátek slaví Šimon, zítra Vlasta.

Proč se děti očkují na dávno vymýcené nemoci - obrna, tetanus

Zajímalo by mě, proč se děti stále očkují i proti nemocem, které jsou již dávno vymýceny; jako například obrna, tetanus a podobně. Justýna

___
___


ODPOVĚĎ:

Veškeré povinné dětské očkování má své opodstatnění a je důležitým nástrojem prevence zdraví populace. Povinně se u nás očkuje takzvanou hexavakcínou proti šesti infekčním nemocem (záškrtu, tetanu, černému kašli, invazivním hemofilovým nákazám, žloutence typu B a dětské obrně) a tzv. MMR vakcínou proti dalším třem nemocem (spalničkám, příušnicím a zarděnkám). Žádná z těchto nemocí není doposud vymýcená a před zavedením očkování na ně lidé běžně umírali. Díky očkování se zatím podařilo vymýtit pravé neštovice, proti kterým se v celém světě očkování již ukončilo. V dohledné době je pak možné očekávat celosvětové vymýcení dětské obrny. Dokud se ale infekce kdekoli na světě vyskytuje, není vhodné s očkováním u nás přestat, neboť může hrozit návrat nemoci a její šíření v očkováním nechráněné populaci. Loni tak na příklad vypukla v Bulharsku epidemie spalniček, kterou onemocnělo přes 22 tisíc lidí a 18 lidí této nemoci podlehlo. Letos se spalničkami bojují ve Francii, v první polovině roku zde bylo hlášeno přes 12 500 případů nákazy, z toho osm případů úmrtí, 444 případů těžkých zápalů plic a 14 dětí s těžkými neurologickými komplikacemi. Spalničky přitom patří mezi nemoci, které se ve vysoce proočkované populaci daří dobře držet pod kontrolou a mnohými laiky by mohly být mylně považovány za vymýcené.

 

Byť je to málo pravděpodobné, výhoda proočkování spočívá také v tom, že pokud by v případě války nepřítel použil biologickou zbraň (viry výše uvedených onemocnění), smrtnost by byla velmi nízká a populace by nebyla ohrožena.