___
ODPOVĚĎ:
Ručení je specifický právní vztah, který upravuje občanský i obchodní zákoník, přičemž se ze zákona vyžaduje jeho písemná forma.
Smyslem ručitelství je poskytnout věřiteli (nejčastěji bance) jistotu, že o peníze, které půjčuje, nepřijde. Ručitel totiž na sebe bere povinnost věřiteli vše vrátit, pokud to za předem dojednaných podmínek neudělá dlužník.
V případě, že dlužník neplatí, banka ho písemně vyzve ke splnění dluhu (řídí-Ii se vztah obchodním zákoníkem, pak není písemná výzva nutná).
Nezaplatí-Ii, přesouvá se povinnost splácet na ručitele. Ten musí uhradit bance všechny dluhy, které na základě ručitelského titulu vznikly, teprve poté může chtít peníze po dlužníkovi zpět (jde o regres).
Jestliže tato situace nastane, doporučuji dlužníkovi poslat výzvu k úhradě dluhu, ve které se stanoví přiměřený konkrétní termín, do kdy má peníze vrátit. Pakliže dlužník nezaplatí, lze využít soudní cestu k tomu, aby se ručitel domohl svých práv. Následuje podání žaloby, a pokud ani tehdy dlužník nezaplatí, nastupuje exekuce.
Ručitele z jeho závazku nevysvobodí dokonce ani smrt dlužníka. Jestliže by k ní došlo, přechází dluh na jeho dědice. Ti však odpovídají za dluh zemřelého pouze do výše nabytého dědictví. Jinak je povinností ručitele uhradit celý dluh nebožtíka.
V této věci dříve nepanovala úplná shoda mezi soudy, ale Nejvyšší soud debaty ukončil a vyslovil tento názor, který je závazný pro všechny obdobné případy. Pamatujte, že být ručitelem není nějaké formální podepsání několika papírů. Pokud si totiž ručitel potřebuje sám pro sebe půjčit v bance nebo vzít hypotéku, je již posuzován jako žadatel s možnou povinností platit dluh jinde. Jeho postavení je pak zhoršeno právě o ručitelský závazek a snadno se stane, že na hypotéku nebo úvěr kvůli ručitelství nedosáhne. A protože je vyvázání z ručitelství složitá a problematická záležitost, velmi dobře si předem rozmyslete, zda a komu ručit.