Dobrý podvečer, dnes je středa 25.12.2024, svátek slaví 1.svátek vánoční, zítra 2.svátek vánoční.

Vypadávání zubů, parodontóza, parodontitida, otevřená kyretáž zubů v lokální anestezii

Již delší dobu sleduji, že mi krvácí dásně. Přitom si čistím zuby několikrát denně kvalitními zubními pastami z lékárny. Už jsem zoufalá. Co s tím mám dělat? Je mi 52 let a nerada bych přišla o zuby. Děkuji, Eva

___
___

ODPOVĚĎ:
Když jsem začínal medicínu, náš učitel anatomie nám řekl větu, která mě provází celou medicínou a to že prevence je lepší než léčba. Byť to nebyl klinik, časem jsem pochopil, že je v této větě velký kus pravdy. Hodně toto pravidlo platí právě u zubů, o které když se správně pečuje, dlouho vydrží a naopak, když se péče o ně odbývá, tak časem mohou zuby vypadat nebo být s nimi problémy. Problém, který uvádíte znamená nějaké onemocnění dásní (parodontóza, parodontitida) nebo ještě hlubších struktur pod dásní.
Základem problému většinou bývá kombinace dvou faktorů a to nesprávné techniky čištění zubů (kterou si ani neuvědomujeme) a zubní plak, později zubní kámen. Zubní plak je shluk různých zbytků stravy a velkého množství bakterií, ukládáním minerálů se plak mění v kámen. Ten je nutné pravidelně odstraňovat a předcházet tak ukládání zubního kamene pod dásně, což následně vede k poškození poddásňových prostor a uvolnění zubu.

Při „běžném“ výskytu zubního plaku a kamene pomůže zubní hygienista. Ten (resp. ta, protože hygienistky bývají většinou ženy) může odstranit plak a kámen a také poradit, proč je způsob a technika čištění zubů nevhodná (správná je technika stírání zubů kartáčkem směrem od kořene ke konci zubu, většina lidí ale čistí zubu horizontálním tahem „od zubu k zubu“, což není správné).
Hygienistka Vám také může poradit jaké další pomůcky při čištění zubů využívat (mezizubní kartáčky, zubní nitě). Pokud se již dostane zubní kámen do větších hloubek pod dáseň, je potřeba zákroku parodontologa. Ten může pomoci tzv. kyretáží zubů v lokální anestezii (v krajním případě se provádí otevřená kyretáž zubů).

Každopádně platí, že pokud se parodontitida včas nezastaví, zub se může časem „rozvolnit“ (poškozením drobných vazů jednotlivých zubů) a zuby mohou po nějaké době vypadnout. Takže rychlé řešení a neodkládání řešení problému je zcela na místě.