Jsem vlastníkem 4pokojového bytu, který pronajímám. Byt jsem pronajal jednomu muži, který mne požádal, zda by mohl jeden pokoj dát do podnájmu bezdětnému páru na dobu neurčitou. S tím jsem souhlasil. Za čtyři roky od přijetí podnájemců jsem s nájemníkem ukončil nájemní vztah dohodou. Pronajímatel byt opustil.
___
___
V bytě ale zůstal podnájemník, který dále trval na pronájmu (s tím, že s nájemníky žil déle než 3 roky a pečovali o společnou domácnost, užívali příslušenství bytu a byli nájemníkovými vzdálenými příbuznými) a v případě, že by byl pronájem ukončen po mě chtěl náhradní byt. Podnájemníci tedy usuzují, že na ně po odstěhování nájemce přešlo právo užívat celý byt a že se stali ze zákona nájemníky bytu. Na čí straně je pravda? Jsou nyní nájemníky? Aleš.
ODPOVĚĎ:
Na podnájemce nájem bytu nepřechází, takže v souvislosti se zánikem nájmu jsou povinni byt uvolnit. Jejich povinnost k vystěhování není podmíněna poskytnutím náhdradního bytu (tj. bytové náhrady).
Neodstěhují-li se podnájemníci dobrovolně, můžete vynutit jejich vystěhování soudní cestou. Budou-li podnájemíci v soudním řízení tvrdit, že nešlo o podnájem jedné místnosti, ale že byli příslušníky nájemcovy domácnosti, užívali s rodinou nájemce celý byt a pečovali o společnou domácnost, vyslechne k tomu soud patrně svědectví odstěhovaného nájemce.
Tvrzení podnájemců neobstojí vedle smlouvy o podnájmu. Kdyby je byl nájemce chtěl přijmout jako své příbuzné do své domácnosti, lze předpokládat, že by s nimi neuzavíral smlouvu o podnájmu jedné místnosti.
Obecně: S písemným souhlasem pronajímatele je nájemce oprávněn přenechat najatý byt nebo jeho část do podnájmu. Jestliže nájemce trvale opustí společnou domácnost, stávají se nájemci osoby, které pečovaly o společnou domácnost nájemce nebo na něj byly odkázány výživou, jestliže s ním žily ve společné domácnosti alespoň po dobu posledních tří let a nemají vlastní byt.
(Občanský zákoník §719, §706, §708, §709)
Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online