Chtěla bych se zeptat na výrůstky v oblasti bederní páteře. Jak probíhá léčba a co je možné dělat aby se situace nezhoršovala? Dana
______
ODPOVĚĎ:
Výrůstky na páteři označujeme jako osteofyty. Jedná se o degenerativní změny, tedy změny „z opotřebení“ při mechanické zátěži vytvářené na páteř za života. Většinou se jedná o degeneraci chrupavčitých částí kloubu či meziobratlového spojení, to vede k lokálnímu zánětu, který zasahuje často i kost pod chrupavkou a ta právě reaguje svou přestavbou. Osteofyty jsou tedy často vlastně reparativní změny. Pokud nečiní obtíže, neřeší se. Často jde o vedlejší nález při rentgenu páteře, nález páteřních výrůstků vůbec s bolestí nemusí souviset. Záleží určitě na lokalizaci osteofytů.
Pokud rostou výrůstky směrem k páteřnímu kanálu (kde je mícha) nebo k výstupům míšních kořenů (to znamená vedou k útlaku míšních kořenů), může to způsobovat bolesti. Lépe než na rentgenu jsou osteofyty patrné při vyšetření počítačovým tomografem (CT) nebo magnetickou rezonancí (MR). Konzervativním způsobem nelze výrůstky odstranit. Pokud je k tomu indikace (výrůstky jsou velké a způsobují výrazné bolesti, případně z útlaku míšních kořenů mohou vést k oslabení hybnosti některých svalů nebo citlivosti kůže), je možné je odstranit při neurochirurgické operaci. Jako prevenci osteofytů a také jejich zvětšování, lze doporučit správnou zátěž páteře. Jakým způsobem páteř zatěžovat se dozvíte na rehabilitačním pracovišti nebo na internetu.