Dobré ráno, dnes je středa 15.1.2025, svátek slaví Alice, zítra Ctirad.

Výše penále u dluhu částku, vymáhání penále

V květnu roku 2008 uzavřela moje firma smlouvu s hlídací agenturou o ostraze výrobního objektu. Byla smluvena paušální měsíční platba, s tím, že v případě prodlení platby má firma nárok na penále ve výši 0,5% z dlužné částky denně. V roce 2008 jsem si neuvědomil možné následky sjednaného penále. Má firma se dostala do krize.
___
___


Proto jsem se s hlídací agenturou ústně domluvil, že z důvodů stávajících problémů buďto smlouvu vypovím a nebo jim budu posílat částky za úhradu jejich služeb vždy po dohodě (v závislosti na naší produkci). Tak to fungovalo po jistou dobu. Ovšem přesto, že tato dohoda fungovala, bez jakéhokoli předběžného upozornění předala hlídací agentura věc k soudu. Je jasné, že při nedodržení smluvené splatnosti na to má oprávněný nárok a proti tomu jsem se ani nijak nebránil.
Podle platebního rozkazu jsem uhradil dlužnou částku, spolupráci s hlídací firmou jsem ukončil. Avšak bylo vyvoláno další jednání, kdy hlídací agentura požadovala smluvené penále z prodlení, které, mimochodem, za tři měsíce bylo vyšší, než dlužná částka samotná. Snažil jsem se u soudu vysvětlit celou situaci a žádal jsem, aby byla stanovena standardní úroková sazba. Přesto se se mnou soud vůbec nebavil a soudce komentoval úrok z prodlení ve výši 0,5% z dlužné částky denně za zcela normální a rozhodl ve prospěch navrhovatele bez nároku na odvolání.
Moc bych Vás prosil o Váš názor na tuto situaci. Jsem si vědom chyby, která byla učiněna, nicméně, nikdo z nás ekonomickou krizi nechtěl a bez ní by vše fungovalo zcela normálně.
Zdraví Pavel.


ODPOVĚĎ:

Vzhledem k tomu, že jste podnikatel, tedy profesionál, nemůžete přenášet podnikatelský neúspěch na jinou stranu. V jakékoliv době. V obchodněprávních vztazích platí jiná pravidla, než v občanskoprávních. Ústní dohodou došlo ke změně smlouvy, a výplatní termín byl dán ve Váš prospěch. Současně také tvrdím, že výše penále je nadměrně vysoké, a odporuje dobrým mravům.

V současné době však nemáte žádnou šanci změnit rozhodnutí, protože v bagatelních věcech není přípustné odvolání (do 10.000 Kč). Proto budete muset vysoké úroky zaplatit.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.