Příjemnou noc, dnes je sobota 4.1.2025, svátek slaví Diana, zítra Dalimil.

Mýty o kratomu: Jak to s ním doopravdy je?

myty o kratomu jak to s nim doopravdy je

myty o kratomu jak to s nim doopravdy je
Existuje ještě někdo, kdo v dnešní době neslyšel o kratomu? Díky mediálnímu zájmu se mu dostalo hodně pozornosti, avšak kromě reálných informací se k vám mohly dostat také mýty a polopravdy. Jak má pak člověk vědět, čemu věřit? Pojďme vyvrátit základní mýty, které o kratomu kolují.

Je kratom novinkou na trhu?

Slyšeli jste, že kratom je nový produkt? Není to pravda! Západ se o něm možná dozvěděl poměrně nedávno, jeho historii v Asii lze ale datovat několik staletí nazpět. Jedny z prvních záznamů o kratomu pocházejí z Thajska a dalších jihovýchodních zemí Asie, které jsou také domovinou této rostliny.

Existuje více odrůd kratomu?

Tento najemno drcený prášek můžete na trhu najít pod několika různými označeními. Existuje zelený, červen, žlutý i bílý kratom. Podle toho by se mohlo zdát, že se jedná o více různých odrůd. Není tomu tak!

Veškerý kratom se vyrábí z listů stromu Mitragyna speciosa, který roste v již zmiňované jihovýchodní Asii. Konkrétně jej můžete nalézt ve Vietnamu, Indonésii, Thajsku či Borneu, odkud pochází většina produktů na světovém trhu.

Jednotlivé typy kratomu (bílý, žlutý, zelený, červený) se neliší druhem stromu, ze kterého se sbírají. Liší se jen původem a způsobem zpracování listů. Například červená barva kratomu je způsobená delší fermentací, žlutý má naopak dobu fermentace velmi krátkou. Bílý kratom je světlejší díky sušení ve tmě, oproti tomu zelený se suší a zpracovává nejšetrněji, a proto si zachovává přírodní zelenou barvu listu.

Kromě toho, že způsob zpracovávání má vliv na konečnou barvu prášku, ovlivňuje také množství jednotlivých alkaloidů. Platí tedy, že existuje více druhů kratomu, nevychází to ale z různých odrůd tohoto stromu.

Je u nás kratom zakázaný?

Říci, že kratom je u nás zakázaný, je velmi zjednodušené tvrzení, které není tak úplně pravdivé. V České republice je kratom možné koupit i držet, jeho prodej však není jakkoli regulován. V českých obchodech je tento prášek specifikovaný jako sběratelský předmět, případně rostlinný prášek pro další zpracování.

Zde je ale třeba připomenout, že legislativa okolo kratomu se může měnit v průběhu času v závislosti na nových vědeckých poznatcích a především změnách v zákonu

Stejně tak se situace liší v jednotlivých zemích, a to nejen v Evropě. Někde je možné kratom získat zcela legálně, v jiných zemích není potřeba ani ten. Existují ale naopak také daleko přísnější země než Česká republika, kde je kratom zakázáno držet i prodávat.

V České republice je tedy kratom legální a je možný jeho prodej a využití například pro další zpracování jakožto rostlinného prášku.