Dobré ráno, dnes je středa 15.1.2025, svátek slaví Alice, zítra Ctirad.

4 tipy, jak ze zahrady odstranit pařezy

4 tipy jak ze zahrady odstranit parezy

4 tipy jak ze zahrady odstranit parezy
Staré nebo nemocné stromy je potřeba pokácet. Nejspíš vám po nich ale v zahradě zůstanou nevzhledné pařezy, kterých se budete muset zbavit. Záleží na jejich velikosti a množství, ale v zásadě máte čtyři možnosti. Použít můžete speciální techniku, lidskou sílu, chemické prostředky nebo dřevokazné houby. Jak postupovat a které řešení je pro vás nejvhodnější?

  1. Pařezová fréza

Pokud si chcete ušetřit práci, doporučujeme využít služeb zahradnické firmy, která má k dispozici speciální techniku. S odstraněním pařezu si tedy poradí během chvilky. Případně vybavením typu fréza na pařezy disponuje půjčovna strojů a nářadí, kterou jiste najdete i ve vašem okolí. Samotnou práci ale tím pádem musíte zvládnout sami.

Princip pařezové frézy spočívá v rychloběžném kotouči, na který jsou napojeny ostré a velmi tvrdé nože. Postupně tedy pařez vybrousí a zbyde z něj jen hmota, kterou ještě můžete využít na kompost. Pokud budete postupovat správně, je fréza naprosto bezpečná a nehrozí ani poškození zahrady.

  1. Vykopání pařezu (kučování)

Na malé pařezy, a to do 30 cm v průměru s méně hustou sítí kořenů, bude stačit fyzická síla. Nejprve okolo nich obryjte zeminu, a jakmile se dostanete ke kořenům, začněte kopat a následně je přesekejte sekerou nebo pilou. Zároveň nezapomeňte odebírat zeminu, která se vám nakonec bude hodit na zasypání díry.

Ve chvíli, kdy bude pařez uvolněný, ho zkuste co nejvíce rozkývat, a když to půjde, tak ho s pomocí někoho dalšího vytáhněte. Pokud to stále nepůjde, zkuste ještě zkontrolovat kořeny nebo použijte pásové rypadlo, které by na vyvrácení pařezu mělo stačit. Navíc je menší než traktor nebo bagr, a tak na rozdíl od těchto strojů nevytváří výrazné koleje, které by vám hyzdily zahradu. Nakonec jen stačí jámu zakopat zeminou a máte hotovo.

  1. Chemický pomocník

Z chemických prostředků se osvědčil hlavně Pařezník, tedy přípravek, který téměř bez námahy rozloží většinu dřeva. Jen by se neměl používat příliš často a vždy je nutné dbát zvýšené opatrnosti a nosit ochranné pomůcky, především brýle nebo rukavice. Aby mohl co nejrychleji působit, vyvrtejte do středu pařezu několik děr o průměru zhruba 2 cm a hloubky 20 cm. Stejně pak postupujte i z boku a obě díry spojte. Menší pařezy do 30 cm tak bez problému zlikvidujete.

Do větších pařezů bude nutné udělat děr více. Pak je opět propojte a do každé z nich vsypejte asi 100 g přípravku. Nakonec pařez zalijte teplou vodou, kterou pak postupně dolévejte ještě asi 5 týdnů. Potom by se měl sypký přípravek změnit v účinný prostředek, který dřevo dokonale rozruší. Pařez v tu dobu ale nezapomeňte chránit před deštěm, aby se chemická látka nevyplavila.

  1. Dřevokazné houby

Pařezů se můžete zbavit i šetrnými a ekologickými způsoby. Jednou z možností jsou například dřevokazné houby, které postupně rozloží jak samotný pařez, tak jeho kořeny. Celý proces sice trvá několik let, ale pokud nespěcháte, za úrodu chutných a zdraví prospěšných hub to jistě stojí. Velmi oblíbená je například hlíva ústřičná, ale také houby shitake nebo lesklokorky.