Dobrý podvečer, dnes je pátek 27.12.2024, svátek slaví Žaneta, zítra Bohumila.

Domov a jeho zařizování, rozvržení místností a kdo má na tvorbě podíl.

domov_a_jeho_tvorba_a_zarizovani_kdo_ma_jaky_podil.jpgPři výběru věcí, které využíváme, podléháme určitým kulturním stereotypům. Podobně podléháme i gender stereotypům. Muži a ženy si všímají odlišných věcí, anebo používají stejné věci k odlišným účelům. Muži a děti používají podle pětiletého výzkumu prováděného chicagskou univerzitou rádi a často různé nástroje a hračky, ženy a prarodiče se starají o estetické prvky a věci připomínající rodinu.

___

Pro dospělé je i kus nábytku symbolem životní historie a vzpomínek, nebo symbol sebe sama či rodiny. Hudební soupravy jsou důležité pro dopívající, protože umožňují díky hudbě prožívat a ventilovat emoce, což je v adolescenci důležité i proto, že v adolescenci prožívá člověk své měnící se emoce silněji než kdykoli jindy v životě.

O televizi se zajímají více muži než ženy, více děti než prarodiče a více prarodiče než rodiče. Květiny mají největší význam pro ženy a pro příslušníky nižší střední třídy, vyjadřují hodnoty života a ochrany přírody. Podobně i vše, co je spojené se stravováním a s pitím, je důležité zejména pro ženy. Není divu, v mnoha kulturách bylo veškeré nádobí právoplatným jměním žen v domě. Podle mínění antropologů je dům a domov tak důležitý pro vyjádření vlastní identity, že mezi antropologickými teoriemi převážil v poslední době názor, že budování domů sloužilo už od prvopočátků lidské kultury spíše k sebeidentifikaci s určitou skupinou, než k zajištění bezpečí. V současné individualistické západní kultuře se význam budování domova navíc ještě posunul směrem k osobní identifikaci člověka, případně rodiny. Vyhýbat se tomu, aby člověk vtisknul osobní výraz svému domovu je považováno v naší kultuře přímo za patologické.

Uspořádání domova se mění v naší kultuře i s časem. Dřívější rozdělení místností na formálněji uspořádaný obývací pokoj a méně formálně uspořádanou ložnici a dětský pokoj vystřídalo pojetí interiéru, v němž namísto většího počtu malých místností vznikla jedna velká místnost, populární jsou velké obývací pokoje spojené s kuchyní. Podobně i některé z místností získávají nové označení, jako je například domácí pracovna. V mnoha bytech se vytvářejí speciální koutky pro specifické činnosti obyvatel bytu, jako je pití čaje, poslouchání hudby nebo četba.

Snaha odstranit zdi jako dělící bariéry se objevila už v sedmdesátých letech v některých projektech nových domů v blízkosti Londýna. Tyto projekty volně kombinovaly prostory pro společný život rodiny s jídelnou a ložnicí. V některých případech odstraňovaly i dveře do koupelny. Tak velký zásah do soukromí se ovšem neprosadil a většina současných bytů respektuje přirozené hranice vyhrazené různým částem obydlí. Výjimkou je „velká místnost“, která kombinuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyň a odděluje je pouze kusy nábytku. Tento trend umožňuje lepší kontakt mezi rodiči a dětmi, kdy v jedné místnosti mohou pracovat rodiče a zároveň si hrát děti. Ostatní pokoje jsou oddělené a umožňují obyvatelům dostatečné soukromí. V mnohých projektech nově stavěných domů je velká místnost umístěná v přízemí, v takzvané „denní části“ domu, zatímco v patře jsou ostatní místnosti tvořící takzvanou „noční část“ domu.

 

TIP:

Skleněné dveře vyrábíme v posuvném i klasickém provedení. Skleněné dveře jsou bezpečné a zajistí jedinečný design vašeho interiéru.

Bytový textil. Nabízíme široký sortiment bytového textilu v barevně laděných kolekcích v nejrůznějších desenech. Od ubrusů, běhounů, přes kuchyňské zástěry až po kuchyňské rukavice.

 


Zdroj textu:
psychomost.cz