Příjemnou noc, dnes je pátek 3.1.2025, svátek slaví Radmila, zítra Diana.

Jak a čím natřít vanu z akrylátu nebo plechu, jak opravit vanu

jak-cim-natrit-vanu.jpegZvířecí drápky, padající předměty, ale i agresivní čisticí prostředky, které doslova „vyžerou“ horní vrstvu – to jsou největší nebezpečí pro vanu. Co s tím? Rozhodně není nutné měnit celou vanu. To je drahé a navíc kvůli tomu musíte rozbourat celou koupelnu. My pro vás máme tipy mnohem levnější a šetrnější!
Jen málokdo totiž ví, že i tu sebepoškozenější vanu lze opravit. Firmě to zabere pár hodin a bez jakéhokoli bourání. Někdy ale stačí i citron za pětikorunu!

Dokážeme to sami? Jak odstranit rezavé skvrny na vaně?

Pokud nás rozčilují rezavé skvrny na vaně, není důvod nejen ji měnit, ale ani volat firmu. Snadno si pomůžeme sami. Náš první tip totiž říká, že na tyto fleky platí obyčejný citron. Místa stačí pokapat nebo potřít šťávou z citrusu, zpravidla samy zmizí. Pokud ne, můžeme ještě zkusit kyselinu solnou nebo šťavelovou – ano, ty opravdu existují a koupíme je v drogeriích, první přijde zhruba na 25 korun a druhá asi na 70 korun. V rukavicích kyselinu rozetřeme hadříkem na špinavá místa, necháme působit a pak důkladně opláchneme!


Jak opravit poškrábanou vanu? Na akrylát (plastovou vanu) platí broušení.

Ztraceni ale nejsme ani tehdy, když máme poškrábanou vanu nebo třeba někde uštípnutou. Zde se ale postupy liší podle toho, zda jde o plastovou nebo plechovou.

Druhý tip se týká plastových, tedy akrylátových van. Jejich povrch lze totiž vybrousit tak, že bude opět krásně hladký a lesklý. „Pokud má někdo kvalitní vanu s dostatečně velkou vrstvou akrylátu, povrch lze několikrát přebrousit. K tomu se používá brusný materiál různé hrubosti, přičemž platí, že se začíná od hrubšího, kterým se odstraní škrábance a nerovnosti, a končí tím nejjemnějším, ten dokáže vanu dokonale vyhladit a dát jí původní lesk. Taková oprava trvá zhruba dvě až tři hodiny a pokud opravu dělá firma, základní cena se pohybuje od 1500 Kč výše.

Jenže co dělat, když máme vanu se slabou vrstvou plastu, nebo už je tak moc poničená, že z ní vidíme konstrukci? I zde je postup podobný. Třetí možností je renovace, kdy firma nejprve nanese na vanu akrylátový nástřik, tedy onu chybějící vrstvu plastu, a pak začne opět s vybrušováním. V tomto případě je k opravě třeba zhruba deset až dvanáct hodin a cena začíná na částce tři tisíce korun.

Tato metoda může pomoci i těm, kteří se kdysi zamilovali třeba do černých či jinak barevných van a po několika letech používání zjistili, že je to nepraktické, protože na takovém povrchu zůstává vidět každá kapka. Nástřik je snadno přebarví na bílo.

 

U plechových van si lze vybírat

Ztraceni ale nejsou ani ti, kdo mají doma litinové nebo ocelové vany se smaltovaným povrchem. Smalt sice patří k nejtvrdším materiálům, proto ho lze jen těžko poškrábat, ale zároveň je velmi křehký. Proto mnozí máme na hranách a na dně ošklivé černé fleky, jak nám sem spadl skleněný flakon či jiná těžká věc.

I zde si lze vybrat z několika způsobů renovace, které závisejí na míře poškození a našich přáních. Nejjednodušší způsobem renovace je asi nástřik klasickými barvami. Tato čtvrtá varianta renovace přijde zhruba na dva tisíce korun. Nejdřív je ale nutné poškozená místa opravit vrstvou smaltu.

I u plechových van lze použít tip číslo tři – tedy opravu pomocí vrstvy akrylátu. Získáme tak nejen novou vanu, ale mnozí určitě ocení to, co se považuje za největší přednost akrylátu – opravená vana bude na dotek teplá.

Vnitřní akrylátová vložka pro vanu

Na zcela zničené vany pomůže poslední, tedy pátý způsob renovace. Dovnitř se totiž instaluje vnitřní akrylátová vložka – jednoduše řečeno do staré vany nám dá firma novou, plastovou. K renovaci se používají akrylátové vložky silné asi pět milimetrů. Ty se vyrábějí v několika tvarech a velikostech, Na stěny původní vany se nanese tmel, který nejen spojí původní a novou vanu, ale zároveň vyplní prázdná místa, protože ne vždy oba díly padnou dokonale na sebe. Pak stačí vanu jen olištovat u stěny, aby se uzavřela spára, dovnitř nezatékalo a vše dobře vypadalo. Práce trvají zhruba půl dne a vanu se doporučuje začít používat po 24 hodinách. Cena této renovace je od 5000 Kč výše.


Jak opravit smaltovanou vanu? Pomůže epoxidový email

Jak se používá epoxidový email? Zde je popis výrobku od výrobce:
epolex.jpegEmail epoxidový dvousložkový lesklý. K vrchním lesklým nátěrům dřeva, kovů, zdiva, některých plastů, van apod. Před použitím se obsah rozmíchá, smísí s tužidlem v předepsaném poměru, důkladně promíchá a doředí podle potřeby. Teplota při zasychání nesmí poklesnout pod 10 o C. Proschlý nátěr odolává vlhkosti, různým chemikáliím (zejména alkáliím) olejům, pohonným hmotám a řadě rozpouštědel. Odolává teplotám do 120 o C. Vlivem povětrnostních účinků má nátěr sklon ke křídovatění a ztrátě lesku. Nátěr se může brousit a leštit pastou a polišem. Výrobek byl v odstínu bílý schválen rozhodnutím hlavního hygienika ČR zn. HEM-3435-6,11,00/4929 pro nátěry,které přicházejí do přímého styku s potravinami. Výrobek není určen pro nátěry,které přicházejí do přímého styku s pitnou vodou, krmivy a k nátěrům dětského nábytku a hraček. Tuží se tužidlem do epoxidových nátěrových hmot S7300 (není součástí tohoto výrobku - objednává se zvlášť) Vydatnost: Vydatnost 5-8 m2/1 kg natužené směsi na jednu vrstvu Zasychání: Zaschlý proti prachu do 3 hodin, proschlý do 24 hodin Ředidlo: Ředidlo: S 6300 Tužidlo: S 7300 (není součástí výrobku) Poměr tužení:S 2321 - 100 hmotnostních dílů, S 7300 - 33 hmotnostních dílů. Natuženou směs je nutné zpracovat do 8 hodin. Použití: Podklad: kovy, zdivo, dřevo, některé plasty Prostředí: interiér (vlivem povětrnosti má sklon ke křídovatění a ke ztrátě lesku) Příklady: kovové nádrže, jímky na oleje a pohonné hmoty, potrubí, stroje, omyvatelné nátěry zdí, nátěry betonových podlah, provozní konstrukce Příprava podkladu: Natírat na suchý, předem připravený podklad: -očistit -odmastit -podklad zbavit starých nepřilnavých nátěrů -odrezit Příklad nátěrového postupu: Nátěr kovu: 1. 1x barva epoxidová dvousložková S 2300 EPOLEX. 2. 1 – 2x email epoxidový dvousložkový S 2321 EPOLEX. Druhý nátěr je možno nanášet nejdříve po 24 hodinách. Zasychání lze urychlit přisoušením při teplotě 60 – 100oC po dobu 60 – 30 minut. Doporučené způsoby aplikace: Stříkání, štětec, váleček, polévání

 

Ať už se rozhodneme pro jakýkoli způsob opravy, vždy platí, že při opravě – na rozdíl od výměny van – nám doma nevzniká takový nepořádek. A to se také cení!