Oprava a úprava stěn interiréru není snadnou věcí. Stránka podává celou řadu velmi užitečných rad a odpovídá na následující otázky: jak dlouho schne štuk a keraštuk, jak snadno seškrabat tapety nebo starý nátěr, jak rozmíchat efektivně barvy, čím opravit trhliny a praskliny ve zdi, kolik nátěrů je vhodných na zdi k dokonalému efektu, jak si při vymalování neudělat doma nepořádek.
___
Rady, tipy a triky při malování zdí, jejich opravách a odstraňování původních nátěrů a tapet:
- Z pestré nabídky barev a odstínů si v kolorovacích centrech jistě vyberete: nezapomeňte si však poznamenat číslo zvoleného barevného tónu kvůli případným opravám.
- S malováním nových omítek nespěcháme, protože podklad musí být dobře vyzrálý: štuk na to potřebuje asi 20 dní, keraštuk 20-40 dní.
- Škrábání starých nátěrů a tapet může někdy působit obtíže: práci nám usnadní provlhčení stěny horkou párou z přístroje na odstraňování tapet.
- Abychom pokud možno zkrátili rozmíchávání barev, použijeme vrtačku s nástavcem: vrtulí na míchání.
- Při tónovaných nátěrech bychom neměli zapomenout barvu během práce promíchávat průběžně: pigment má totiž tendenci sedat ke dnu.
- Na opravu trhlin ve zdi použijeme raději než sádru, která praská, dělá puchýře a vypadává, speciální tmely: práce s nimi je snadná a rychlá.
- Kromě barev, kde výrobce doporučuje pouze jeden nátěr, provádíme většinou dva nátěry: první řidší zpevní podklad, druhý hustější má vyšší kryvost.
- Násobek času, který ušetříme tím, že si pořádně nepřečteme pokyny výrobce, budeme nuceni užít na nutné opravy: škoda peněz i nervů.
- Jistota dokonale precizního spojení barev mezi stropem a stěnami: výběr ukončovacích dekorativních polystyrenových lišt je pestrý jak šířkou, tak profily.
- Při použití zakrývacích fólií nepředstavuje úklid po malování žádný problém: odlepíme zakrývací fólie z oken a dveří, odstraníme krepové pásky ze zásuvek a lišt, vše zabalíme do fólie, která pokrývala podlahu a vyhodíme.
Související odkazy: