Souboj vana versus sprchový kout provází zařizování téměř každé koupelny. Častěji však zvítězí vana, protože na rozdíl od sprchového koutu ji můžete použít jak ke koupání, tak ke sprchování. Vyplatí se ale vždy?
___
___
Jednoduché pravidlo říká, že sprchování je kratší a spotřebuje se při něm tak méně vody než při koupeli ve vaně. Kdo se chová ekonomicky, dává tedy přednost sprše. Zatímco při koupeli ve vaně spotřebujete přibližně sto litrů vody, tři minuty strávené hygienou ve sprchovém koutě zvýší váš účet za vodné jen o 50 až 60 litrů vody. Neplatí to ale vždy.
Pokud máte sprchu puštěnou delší dobu, může vás sprchování vyjít dráž než relaxační koupel. Záleží také na tom, jakou máte sprchovou hlavici, tedy jak velký průtok vody umožňuje. Běžnou sprchou proteče za minutu 17 až 20 litrů vody. Hlavicí, jež má v sobě regulátor, lze volit průtok 8 až 12 litrů za minutu.
Nejjednodušeji změříte, co je pro vás úspornější tak, že se budete sprchovat v zazátkované vaně a po skončení sprchování zjistíte, zda byste si při koupání napustili více nebo méně vody.
Proč sprcha?
Sprchové kouty pro každodenní očistu vyhledávají nejen sportovci, vítají je i senioři. S přibývajícími lety se totiž může stát vstup do vany komplikovaným a nebezpečným úkonem. Uklouznout lze i ve sprše, u moderních sprchových koutů je ale samozřejmostí protiskluzová úprava dna.
Vanička sprchového koutu je sice běžně hluboká 150 až 200 milimetrů, na trhu jsou i vaničky mělčí (okolo 35 milimetrů) anebo sprchové kouty se dny zcela plochými. Zavírací dveře koutů přiléhají velmi těsně, voda rozlitá po koupelně proto nehrozí.
Úsporu vody při denní hygieně ve sprše lze ještě zvýšit pořízením hlavic s nastavovacími systémy různé síly proudu vody od silného až po slabý.
Méně pravděpodobně uspoří ti, kteří si do sprchy pořídili masážní trysky. Na příjemnou relaxaci všech potřebných partií těla jim tři minuty, odborníky avizované jako úsporná sprcha, asi stačit nebudou.
Co se pohodlí týče, doporučuje se pořídit si do sprchového koutu sedátko. Velmi vhodné je zejména pro seniory.
Relaxace ve vaně
Zatímco dříve byla koupelna pouze místem pro očistnou lázeň, dnes už ji bere spousta lidí i jako relaxační prostor. Ponořit se do vany a případně nechat na pokožku proudit bublinky, je uklidňující. Zvláště dnes, při vysokém pracovním tempu.
Pro bezpečí starších lidí se vyrábějí vany vybavené otvíracími dvířky, jenže jejich pořízení je finančně nákladné.
Cenově dostupné jsou však vany, které mají jednu část širší. Právě ta je určena pro sprchování a je vybavena protiskluzovou úpravou dna.
Cákání vody při sprchování v běžných klasických dlouhých i rohových vanách lze zamezit pořízením zástěn z tvrzeného skla (anebo jiných pevných hmot). Tyto zástěny mohou být zasouvací, skládací, otevíratelné i pevné.
Pozor na železo
Masážní vany mohou poskytovat jak perličkovou lázeň, tak masáž prostřednictvím trysek.
Mívají obvykle 6 až 8 trysek na bocích. Vedle toho mohou být doplněny zádovými tryskami. Ceny masážních van se odvíjejí i od stupně jejich technického vybavení.
Záleží například na tom, zda jsou trysky pevně zakotvené, anebo natáčecí. Určitým rizikem může být pořízení masážní vany v lokalitách, v nichž se ve vodě vyskytuje vyšší obsah železa anebo vápence. Tyto látky se totiž mohou v tryskách usazovat.
Doplňuje, že některé vanové masážní systémy si vodu před použitím upravují. Tato zařízení ale patří k těm dražším.
Recept pro panelák
Rekonstrukci a modernizaci koupelen v panelových bytech nejvíce omezuje prostor.
Lidé si řeknou – získáme ho tak, že s koupelnou spojíme WC. To ale lze doporučit pouze v bytech, kde žijí jedna nebo dvě osoby. V případě rodiny by šlo o snížení úrovně komfortu.
Při stavbě či modernizaci koupelny se doporučuje konzultace s bytovým architektem, který dokáže využít například části předsíně, šatny, anebo přeskupit jádro.
Související odkaz:
Zvolte si koupelnu kde chcete bez problému s odpadem
V případě panelového domu je rekonstrukce dána pozicí jádra. Dnes už je ale možné odpady do WC a umyvadel stáhnout do malých čerpadel. Mají podobu malé krabice, kterou je možné umístit například za WC anebo pod dřez. Jejich prostřednictvím se voda přečerpá až na vzdálenost deseti metrů.
Výhody sprchy
- při efektivním sprchování větší úspora vody než u vany
- snazší dostupnost pro lidi s fyzickým handicapem
- zabere méně místa v koupelně
Výhody vany
- prostor pro relaxaci, odpočinek
- můžete nad ní věšet prádlo
- lepší na koupání malých dětí
TIP:
Sprchové kouty bezrámové, skleněné, přímo od výrobce za super ceny. Atypická výroba přímo pro vás - pro vaši koupelnu, bez příplatku.