Příjemnou noc, dnes je sobota 28.12.2024, svátek slaví Bohumila, zítra Judita.

Návrat z mateřské, rodičovské dovolené do práce - příprava matky a dítěte

navrat-z-materske-rodicovske-dovolene-do-prace-priprava-matky-a-ditete
navrat-z-materske-rodicovske-dovolene-do-prace-priprava-matky-a-ditete
Návrat od povinností mateřských k těm pracovním může odpálit velký třesk. Jak ho zvládnout bez následků? Začátek školního roku bývá u mnoha rodin obdobím změn. K nástupu dítěte do školky (patříme-li mezi šťastlivce, na něž místo v mateřince vyzbylo) většina maminek (případně tatínků) vztahuje i návrat do práce. Tímto rozhodnutím se radikálně mění denní režim. Od plínek, hraček, kašiček a pohádek musí máma ze dne na den nasednout na pracovní kolotoč.
___
___


Zaměstnané maminky pak musejí čelit velkém tlaku. Rodina od nich očekává veškerý servis a ony ji nechtějí ošidit. Zároveň samotné musejí zvládnout nelehký krok do nejistoty v podobě návratu do zaměstnání, kde na ně čekají neznámí kolegové i novinky z oboru.

Buďte připravena na návrat do zaměstnání

Na návrat do práce byste se měla připravovat už v průběhu rodičovské dovolené. Stačí si tu a tam pročíst odborný článek či zajít s bývalými kolegy na kávičku, abyste zjistila, co je ve firmě nového, a neměla povědomí jen o dění na pískovišti.

Bohužel většina firem nebývá ke svým zaměstnancům pečujícím o malé děti vstřícná s nabídkou brigád či částečných úvazků. Takovým přístupem jsou ale samy proti sobě. Kdo pečuje o kolegy na čas "vyřazené ze hry", má jistotu, že se vrátí věci znalý zaměstnanec, který nemá potíže se začleněním do chodu podniku. Důkazem budiž počin ČSOB, která v rámci Programu pro  maminky a tatínky umožňuje svým zaměstnancům určit, kdy se vrátí do práce, byť na zkrácený úvazek. Zaměstnanci si tak udržuji si povědomí o oboru a mohu se vzdálit od stereotypu náročné role rodiče.

 

Zakažte si strach

Před návratem do práce zaplašte případné obavy, že po několikaleté pauze se svými schopnostmi neobstojíte. Uvědomte si, že jste ty roky s dětmi nebyla na opuštěném ostrově. Stagnovala sice vaše kariéra, ale nikoli osobnostní růst. Po boku dítěte (či dětí) jste získala nové schopnosti. Dokážete si lépe zorganizovat čas, stáváte se rozhodnější a odolnější. Například vypravit do školky či uložit neposedy je úkol hodný schopného manažera ...

Dělá celá rodina

Do práce nenastupuje jen maminka, ale povinnosti přibudou celé rodině. Hlavně tatínkové si musejí uvědomit, že skončil čas teplých večeří a komínku nažehlených košilí. Nechtějí-li, aby jejich partnerka padla vysílením, je třeba, aby převzali některé úkoly. Nebojte se požádat o pomoc babičky, které mohou děti doprovázet na odpolední aktivity nebo je vyzvedávat ze školy. Jestliže prarodiče nemohou (v horším případě nechtějí) přiložit ruku k dílu, včas se poohlédněte po vhodné paní na hlídání. Bez její pomoci se maminky zaměstnané na plný úvazek často neobejdou.

Jak bude probíhat samotný den návratu do práce , záleží jen na vás:

  • připravte si večer všechny potřebné věci pro sebe i děti. V ranním spěchu byste mohla něco zapomenout.

  • ráno si nechte časovou rezervu pro případ kalamity,jako je třeba polité tričko.

  • popište dítěti minutu po minutě, jak bude vypadat ráno při odchodu za povinnostmi. Bude vědět, na co se má připravit.

  • v práci se oprostěte od nejistoty - "Copak dělá váš drobeček? Jestlipak mu něco nechybí?" Podobné myšlenky jen budou narušovat vaši koncentraci na pracovní povinnosti.


Návrat do práce i nástup do mateřinky je přirozeným krokem a vy ho musíte udělat v zájmu seberealizace a pro osamostatnění potomka. Zvládly to tisíce maminek před vámi, zvládnete to také. A s pomocí nejbližších to nakonec může být docela příjemná změna.


Názor psychologa

Všichni musejí přiložit ruku k dílu
Přechod matky do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené a spolu s tím i změny v životním rytmu rodiny kladou nemalý nárok na všechny  účastněné. Ideálem je v první fázi zkrácený pracovní úvczek tak, aby matka měla čas na dítě. Složitou situaci ale řeší maminky, které nemají pochopení zaměstnavatele. Je potřebné zapojit i jiné členy rodiny do péče o domácnast, popř. kcle je i finanční mažnost, sjednat si hospodyni na úklid či žehlení - i za cenu toho, že matka na pomoc v domácnosti přesune svůj výdělek. To se vyplotí tam, kde matka buduje kariéru a přitom se nechce zpronevěřit své mateřské roli. Cílem všech opatření by mělo být minimalizování mikrotraumat dětí ze separace a zmírnění pocitů viny u matek, které je mohou mít při prvních krocích vícehodinového opouštění dítěte.

 

PhDr.Václava Masáková, dětská psycholožka, Praha